Brak pracy najczęstszą przyczyną samobójstwa

- W 2013 r. najwięcej prób samobójczych odnotowano w woj. śląskim (1100), ale tuż za nim, na 3. miejscu w kraju jest świętokrzyskie (727), choć z 1,2 mln mieszkańców jest blisko 4 razy mniej ludne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brak pracy najczęstszą przyczyną samobójstwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

25 lut 2014 8:22


Przyczyny samobójstw są zdecydowanie ekonomiczne: upadają zakłady, brak pracy; paradoksalnie etatów nie przybywa, mimo unijnych dotacji - tłumaczy Dariusz Łuczak, pedagog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji - pisze "Rzeczpospolita".

A liczba osób usiłujących odebrać sobie życie wzrasta - w 2012 r. było ich bowiem ok. 500.

By zahamować ten trend trzeba nowych miejsc pracy, większej stabilizacji i wyposażenia ludzi w umiejętności społeczne, by potrafili radzić sobie z trudnymi sytuacjami - ocenia Łuczak.

W Świętokrzyskiem w ubiegłym roku było najwięcej w kraju samobójców o statusie bezrobotnego i bez stałego źródła utrzymania.

I o ile w całej Polsce najczęściej na taki desperacki krok decydują się osoby po 50., to w woj. świętokrzyskim robią to głównie młodzi. Spośród tych, którzy targnęli się na życie, najwięcej (86) było osób w wieku 25-29 lat. Łącznie ponad 1/2 samobójców nie miała jeszcze pięćdziesiątki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.