×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Blisko 1/5 Polaków rezygnuje z wakacji przez szalejące ceny

  • Autor: PAP/AT
  • 24 cze 2022 9:59

1358 zł na osobę chcemy wydać na wakacje w tym roku, głównie w kraju. 15 proc. Polaków nie wyjedzie nigdzie – wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Blisko 1/5 Polaków rezygnuje z wakacji przez szalejące ceny
15 proc. Polaków nie wyjedzie na wakacje, z czego co czwarty dlatego, że pogorszyła się jego sytuacja finansowa (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Zdecydowana większość Polaków - 61 proc. - planuje spędzić wakacje w kraju - wynika z badania na zlecenie Związku Banków Polskich.
  • Zagraniczny urlop planuje 18 proc., nigdzie nie wyjedzie 15 proc., z czego co czwarty dlatego, że pogorszyła się jego sytuacja finansowa i nie może sobie pozwolić na wakacje - pokazuje badanie.
  • 30 proc. rezygnuje z powodu wysokich cen wycieczek. Nie planujemy się także zadłużać, by kupić wycieczkę czy wyjazd - takiego zdania jest aż 65 proc. badanych.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", "w ubiegłym roku w kraju zatrzymały nas obostrzenia i Covid-19, w tym roku - wysoka inflacja, czyli drożyzna".

"Także i teraz zdecydowana większość Polaków planuje spędzić wakacje w kraju - 61 proc. respondentów badania na zlecenie Związku Banków Polskich. Zagraniczny urlop planuje 18 proc., nigdzie nie wyjedzie 15 proc., z czego co czwarty dlatego, że pogorszyła się jego sytuacja finansowa i nie może sobie pozwolić na wakacje, kolejne 30 proc. rezygnuje z powodu wysokich cen wycieczek. Nie planujemy się także zadłużać, by kupić wycieczkę czy wyjazd - takiego zdania jest aż 65 proc. badanych" - informuje.

Co znamienne - czytamy - "nie obawiamy się już zagrożenia epidemiologicznego - taką obawę wyraża zaledwie 8 proc. badanych, aż o połowę mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem".

"Jest oczywiście drożej - średnia kwota, jaką planują wydać Polacy w tym roku na wakacje, to 1358 zł na osobę. To o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę - to główne wnioski z raportu Wakacje Polaków w trudnych czasach przygotowanego przez ZBP" - podaje dziennik.

Gazeta dodaje, że "sondaż został przeprowadzony 20-25 maja na zlecenie ZBP przez Mind & Roses", a "większość badanych deklaruje, że wyda na wakacje więcej niż w ubiegłym roku".

"Powodem jest m.in. wysoka inflacja w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia. Są też tacy, którzy raczej nie planują wydać więcej niż rok temu. To 29 proc. respondentów. Zdecydowanie nie odpowiedziało 6 proc. Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Tylko nieliczni zdecydują się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki, to 3 proc." - tłumaczy Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko 1/5 Polaków rezygnuje z wakacji przez szalejące ceny
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA