Biurko prawdę ci powie

Siedzisz właśnie przy biurku? Rozejrzyj się wokół siebie. Czy na blacie panuje idealny ład, a wszystkie drobiazgi są uporządkowane? A może otaczają cię sterty dokumentów, karteczek z notatkami i wypisanych długopisów? To, jak wygląda twoje miejsce pracy mówi o tobie więcej, niż ci się wydaje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biurko prawdę ci powie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 wrz 2013 14:37


Miejsce pracy często traktujemy jak drugi dom. Nic w tym dziwnego, bo przecież spędzamy tam co najmniej jedną trzecią dnia. Dlatego biurko często jest dla nas przestrzenią bardzo osobistą. W dodatku pracodawcy coraz częściej rezygnują z ingerowania w to, w jaki sposób je aranżujemy.

Czy to znaczy, że nasze stanowisko pracy nikogo nie interesuje i nie musimy przywiązywać wagi do tego, jak wygląda? Wręcz przeciwnie - często właśnie na tej podstawie oceniają nas nie tylko współpracownicy, ale też szefowie i klienci. Dlatego, choć Dzień Sprzątania Biurka będziemy obchodzić dopiero w styczniu, warto zająć się tym już teraz.

Charakter schowany między dokumentami

Tak naprawdę ile ludzi, tyle biurek. Można jednak wyróżnić wśród nich pewne grupy. Psycholog Cary Cooper przeanalizował wygląd stanowisk pracy i zachowania ponad 2 tys. osób z całej Europy. Na tej podstawie wyróżnił pięć typów osobowości: fanatyka, konsekwentnego człowieka rodziny, nowoczesnego lidera, animatora biurowego i chaotyczną trąbę powietrzną.

Na biurkach osób, które należą do tej ostatniej grupy, można znaleźć praktycznie wszystko. Nie tylko służbowe dokumenty i notatki, ale też gazety, pocztówki, rysunki dzieci, jedzenie, kosmetyki... A wszystko to pogrążone w artystycznym nieładzie. I choć eksperci wskazują, że w wielu przypadkach w takiej przestrzeni świetnie odnajdują się osoby kreatywne, to zwykle wśród ich głównych cech współpracownicy i przełożeni wymieniają niezorganizowanie i chaotyczne działanie.

Na drugim biegunie są ci, których biurka można określić jednym słowem - pokazowe. Nie znajdziemy na nich żadnych prywatnych rzeczy, a jedynie komputer, służbową korespondencję i dokumenty (ale tylko te najważniejsze lub wymagające jeszcze przejrzenia) czy inne niezbędne elektroniczne gadżety. Tutaj rządzi minimalizm i sterylny wręcz porządek. W efekcie właściciela takiego miejsca pracy zwykle uznaje się za osobę skupioną na swoich obowiązkach, zdyscyplinowaną i konkretną. Niektóre osoby mogą jednak uważać go także za służbistę.

Zorganizuj się

Jak wobec tego powinno wyglądać miejsce pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy przede wszystkim zorientować się, czy w tej kwestii w naszej firmie panują określone zasady. Jeśli nie - przyjrzyjmy się biurkom kolegów, a najlepiej przełożonego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.