PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji

System przetwarzania mowy dla lekarzy, dyspozytor korespondencji, asystent petenta i inteligentna maszyna do zbierania jabłek – na takie rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza 190 mln zł w konkursie INFOSTRATEG - poinformowano w środę.

  • Autor: PAP/JP
  • 4 maj 2022 11:53
Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) organizuje IV konkurs w programie INFOSTRATEG (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) organizuje IV konkurs w programie INFOSTRATEG, aby wybrać projekty, które najbardziej przyczynią się do rozwoju i wykorzystania polskiego potencjału sztucznej inteligencji - poinformowało środę NCBR.

"Wsparcie cyfrowej transformacji gospodarki to obecnie jeden z priorytetów działalności centrum. Wykorzystanie możliwości, jakie daje zastosowanie sztucznej inteligencji, zwiększy bowiem konkurencyjność naszej gospodarki, a także przyczyni się do poprawy jakości różnych aspektów życia" - zaznaczył p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek, cytowany w komunikacie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

NCBR wskazało, że budżet konkursu wynosi 190 mln zł. Wyjaśniono, że pieniądze przeznaczone zostaną na projekty realizowane w czterech tematach: "Inteligentny system przetwarzania mowy dla lekarzy" (30 mln zł); "Inteligentna maszyna do zbierania jabłek" (100 mln zł); "Inteligentny dyspozytor korespondencji" (30 mln zł); "Asystent petenta w instytucjach użyteczności publicznej", (30 mln zł).

Do IV konkursu INFOSTRATEG mogą przystąpić jednostki naukowe, przedsiębiorstwa lub konsorcja składające się z maksimum trzech podmiotów: samych jednostek naukowych, samych przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Wnioski będzie można zgłaszać do NCBR od 27 maja do 18 sierpnia br. do godz. 16.

NCBR poinformowało, że w IV konkursie mogą być dofinansowane projekty obejmujące: badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. "Przy czym projekt obowiązkowo musi obejmować realizację prac rozwojowych i przedwdrożeniowych. Rozwiązania w projektach mają zostać przedstawione w ciągu maksymalnie trzech lat" - zaznaczyło NCBR.

INFOSTRATEG to zatwierdzony w 2020 roku program, w ramach którego realizowane są projekty wspierające rozwój badań w obszarze sztucznej inteligencji, technologii blockchain oraz wykorzystanie wyników tych badań w praktyce. Zakładany całkowity budżet programu to 840 mln zł. W ramach programu poszukiwano m.in. rozwiązań z zakresu rozpoznawania obrazów medycznych oraz detekcji fake newsów czy wykorzystania sztucznej inteligencji do identyfikowania opinii konsumentów na temat bezpieczeństwa produktów i ich jakości, z uwzględnieniem podwójnej jakości "dual quality".

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA