×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji

  • Autor: PAP/JP
  • 4 maj 2022 11:53

System przetwarzania mowy dla lekarzy, dyspozytor korespondencji, asystent petenta i inteligentna maszyna do zbierania jabłek – na takie rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza 190 mln zł w konkursie INFOSTRATEG - poinformowano w środę.

Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) organizuje IV konkurs w programie INFOSTRATEG (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) organizuje IV konkurs w programie INFOSTRATEG, aby wybrać projekty, które najbardziej przyczynią się do rozwoju i wykorzystania polskiego potencjału sztucznej inteligencji - poinformowało środę NCBR.

"Wsparcie cyfrowej transformacji gospodarki to obecnie jeden z priorytetów działalności centrum. Wykorzystanie możliwości, jakie daje zastosowanie sztucznej inteligencji, zwiększy bowiem konkurencyjność naszej gospodarki, a także przyczyni się do poprawy jakości różnych aspektów życia" - zaznaczył p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek, cytowany w komunikacie.

NCBR wskazało, że budżet konkursu wynosi 190 mln zł. Wyjaśniono, że pieniądze przeznaczone zostaną na projekty realizowane w czterech tematach: "Inteligentny system przetwarzania mowy dla lekarzy" (30 mln zł); "Inteligentna maszyna do zbierania jabłek" (100 mln zł); "Inteligentny dyspozytor korespondencji" (30 mln zł); "Asystent petenta w instytucjach użyteczności publicznej", (30 mln zł).

Do IV konkursu INFOSTRATEG mogą przystąpić jednostki naukowe, przedsiębiorstwa lub konsorcja składające się z maksimum trzech podmiotów: samych jednostek naukowych, samych przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Wnioski będzie można zgłaszać do NCBR od 27 maja do 18 sierpnia br. do godz. 16.

NCBR poinformowało, że w IV konkursie mogą być dofinansowane projekty obejmujące: badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. "Przy czym projekt obowiązkowo musi obejmować realizację prac rozwojowych i przedwdrożeniowych. Rozwiązania w projektach mają zostać przedstawione w ciągu maksymalnie trzech lat" - zaznaczyło NCBR.

INFOSTRATEG to zatwierdzony w 2020 roku program, w ramach którego realizowane są projekty wspierające rozwój badań w obszarze sztucznej inteligencji, technologii blockchain oraz wykorzystanie wyników tych badań w praktyce. Zakładany całkowity budżet programu to 840 mln zł. W ramach programu poszukiwano m.in. rozwiązań z zakresu rozpoznawania obrazów medycznych oraz detekcji fake newsów czy wykorzystania sztucznej inteligencji do identyfikowania opinii konsumentów na temat bezpieczeństwa produktów i ich jakości, z uwzględnieniem podwójnej jakości "dual quality".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie do wzięcia prawie 200 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA