PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

72 lata i wciąż w pracy. W Niemczech przybyło pracujących emerytów

Liczba pracujących emerytów w Niemczech znacznie wzrosła. Wielu z nich pracuje na stanowiskach wymagających pracy fizycznej, np. w firmach budowlanych, chemicznych lub w inżynierii mechanicznej. Ponad 1,3 mln kobiet i mężczyzn pracuje już dłużej niż musi – podaje dziennik Tagesschau.

72 lata i wciąż w pracy. W Niemczech przybyło pracujących emerytów
Cztery na dziesięć niemieckich firm zatrudnia seniorów. Firmy coraz częściej doceniają wartość, jaką niosą dla nich starsi pracownicy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Liczba pracujących emerytów w Niemczech znacznie wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat. Świadczą o tym aktualne dane Federalnej Agencji Pracy.
  • Znacząca liczba kobiet i mężczyzn, którzy mogliby już przejść na emeryturę, pracuje w szczególności w medycynie, opiece i edukacji.
  • Według IW, cztery na dziesięć firm zatrudnia już seniorów. Firmy coraz częściej doceniają wartość, jaką niosą dla nich starsi pracownicy.

Liczba pracujących niemieckich emerytów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat. Świadczą o tym aktualne dane Federalnej Agencji Pracy. Zgodnie z nimi w czerwcu 2021 roku blisko 300 tys. osób pracowało przy czynnościach opodatkowanych składkami na ubezpieczenie społeczne „poza standardowym wiekiem emerytalnym”. To wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Wzrost liczby tzw. minizatrudnień był nieco bardziej umiarkowany. W Niemczech liczba mężczyzn i kobiet w wieku emerytalnym wykonujących miniprace zwiększyła się o około 5 proc., do około 1 mln osób. Najstarszy pracownik nadal pracował na budowie w wieku 72 lat – zwraca uwagę Tagesschau.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj: Najwyższy czas uznać, że lekarz z Ukrainy nie jest gorszym specjalistą

Praca z własnej woli

Wiele kobiet i wielu mężczyzn, którzy mogliby już przejść na emeryturę, pracuje w szczególności w medycynie, opiece i edukacji – wynika z analizy danych dotyczących rynku pracy. Z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW) wynika, że ​​dla wielu pracujących emerytów dodatkowy dochód nie odgrywa kluczowej roli.

- Większość z nich pracuje z własnej woli, ponieważ im się to podoba, bo chcą być aktywni – mówi cytowany przez Tagesschau analityk z IW Oliver Stettes.

Według IW cztery na dziesięć niemieckich firm zatrudnia już seniorów. Firmy coraz częściej doceniają wartość, jaką niosą dla nich starsi pracownicy.

- W 2015 roku firmy chciały zatrzymać jedną czwartą osób w wieku emerytalnym. Trzy lata później liczba ta wzrosła do 58 proc. Tylko w ten sposób firmy mogą zapewnić transfer wiedzy młodszym kadrom i choć trochę złagodzić problemy spowodowane brakiem wykwalifikowanych pracowników – wyjaśnia Oliver Stettes.

Według badania IW z października ubiegłego roku niedobór wykwalifikowanych pracowników jest znacznie wyższy niż przed wybuchem pandemii. Brakuje prawie 400 tys. specjalistów, czyli o 50 tys. więcej niż przed pandemią. Dotyczy to zwłaszcza wschodnich Niemiec, gdzie stosunkowo duża liczba zatrudnionych przechodzi na emeryturę, a jednocześnie rośnie niedobór młodych ludzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 72 lata i wciąż w pracy. W Niemczech przybyło pracujących emerytów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marcin 2022-01-27 17:41:55

    Pracują bo Ktoś musi zarobić na inżynierów i lekarzy z Afryki 😂😂😂😂

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA