PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

2021 był świetnym rokiem dla milionerów. Teraz jest już gorzej

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lip 2022 17:58

Miniony rok był okresem ogromnej akumulacji bogactwa na całym świecie. Grupa osób dysponujących majątkiem na poziomie minimum 1 mln dolarów amerykańskich wzrosła o 7,8 proc., a ich bogactwo o 8 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Capgemini.

2021 był świetnym rokiem dla milionerów. Teraz jest już gorzej
Elon Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Globalna populacja osób dysponujących majątkiem na poziomie min. 1 mln dolarów amerykańskich, czyli grupa tzw. High Net Worth Individuals (HNWI) - wzrosła o 7,8 proc., a ich bogactwo o 8 proc. w 2021 r., dzięki ożywieniu gospodarek stymulowanym przez giełdę" - poinformowano w Światowym Raporcie Zamożności 2022 (World Wealth Report) firmy doradczej Capgemini.

Najwyższy wzrost liczby ludności HNWI i bogactwa zanotowano w Ameryce Północnej (odpowiednio 13,2 proc. i 13,8 proc.). "Kluczowym czynnikiem" były Stany Zjednoczone, gdzie silny sektor technologiczny napędził wzrost zamożności, szczególnie w późniejszym okresie roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na drugim miejscu uplasowała się strefa euro - populacja HNWI zwiększyła się tam o 6,7 proc. a ich zamożność wzrosła o 7,5 proc. Rejon Azji i Pacyfiku odnotował "powolny wzrost".

"W strefie euro dobrze radziły sobie sektory użyteczności publicznej, technologii i dóbr luksusowych" - wskazano w raporcie. Jednak na wyniku negatywnie zaważyła wysoka inflacja. "Same Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Chiny stanowiły 63,6 proc. całej światowej populacji HNWI" - zauważono w raporcie.

Według autorów raportu rok 2022 już teraz wygląda zupełnie inaczej niż 2021. Wysoka inflacja utrzymująca się od początku roku oraz rozmowy o podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne wywołały korekty na rynku akcji, których tempo wzrasta - zwrócono uwagę.

Szacunki Capgemini na koniec kwietnia wskazują, że "w skali światowej majątek HNWI spadł o około 4 proc. (w porównaniu do 31 grudnia 2021 r.)". "Biorąc pod uwagę wysoką ekspozycję na rynek akcji, majątki HNWI najbardziej ucierpią odpowiednio w Ameryce Północnej i Europie, która dodatkowo zmaga się z kryzysem geopolitycznym" - stwierdzili autorzy raportu.

Badanie przeprowadzone w ramach Światowego Raportu Zamożności 2022 objęły 71 państw we współpracy z firmą Aon. Badanie zostało wykonane na próbie 2973 osób z grupy High Net Worth Individuals.

Capgemini to firma doradcza specjalizująca się w usługach technologicznych i transformacji cyfrowej. Spółka została założona w 1967 r. i zatrudnia ponad 325 tys. osób w 55 krajach.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2021 był świetnym rokiem dla milionerów. Teraz jest już gorzej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA