- 19 lipca 1972 r. w Warszawie ruszyła produkcja oryginalnej coca-coli na amerykańskiej licencji.
- W miejscu, w którym zakapslowano pierwszą butelkę tego napoju, otwarto jubileuszową wystawę.
- Jak podkreśla amerykański koncern, każdy etat w spółkach marki stwarza ponad 5 stanowisk w pokrewnych sektorach, co dziś daje razem niemal 10 tys. miejsc pracy.
Historia Coca-Cola w Polsce
Przez wiele lat Coca‑Cola była określana przez polskie władze „konsumpcyjnym symbolem wrogiego systemu”, o czym może świadczyć takie hasło jak „Coca‑Cola to imperializm w płynie”. Po raz pierwszy Coca‑Cola zawitała do Polski w 1957 r. na Targi Poznańskie. Nie dotarła na ogólnodostępne półki sklepowe; można ją było kupić tylko za dewizy w sklepach Pewexu i Baltony.
Początkowo Coca-colę można było kupić tylko za dewizy w sklepach Pewexu i Baltony (Fot. PAP/Andrzej Rybczyński)
Dopiero w 1971 roku, za rządów Edwarda Gierka, do Polski na negocjacje przyjechali z Rzymu przedstawiciele The Coca‑Cola Company. Prezes Paul Graul (Czech z pochodzenia) i wicepremier ówczesnego rządu, Mieczysław Jagielski, podpisali umowę na licencyjne rozlewanie napojów.
Budowa pierwszej linii produkcyjnej ruszyła w lutym 1972 r. w Browarze Warszawskim (wtedy były to Warszawskie Zakłady Piwowarskie), a pierwsze napełnione butelki zjechały z linii 19 lipca.
Wytwórnia Coca-Coli w roku 1972 (fot. PAP/Henryk Rosiak)
W pierwszym polskim biurze Coca-Coli w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, pracowało zaledwie 15 osób. Dziś, system firm składający się z Coca-Cola Poland Services i Coca-Cola Hellenic Bottling Company, zatrudnia blisko 1800 pracowników.
Jak podkreśla amerykański koncern, każdy etat w spółkach marki stwarza ponad 5 stanowisk w pokrewnych sektorach, co dziś daje razem niemal 10 tys. miejsc pracy.
Początkowo butelki były sprowadzane z Hiszpanii (ich produkcja ruszyła w październiku w Hucie Szkła w Wołominie), a koncentrat z Neapolu i Amsterdamu. W maju 1973 r. uruchomiono rozlewnię w Browarze Górnośląskim w Zabrzu, a w kwietniu w Browarach Tyskich. 25 maja 1976 r. Życie Warszawy napisało: „Już od wczoraj można kupić litrową butelkę Coca-Coli w „Supersamie” i sklepach delikatesowych w Warszawie. Cena butelki wynosi 19 zł, a kaucja 8 zł.”
W 1982 roku Agnieszka Osiecka wygrała konkurs, ogłoszony przez firmę Coca‑Cola, na pierwsze polskie hasło reklamujące Coca-Colę, czyli „Coca‑Cola to jest to!”
Mężczyzna rozklejający plakat z hasłem reklamowym (fot. PAP/CAF/Andrzej Rybczyński)
W 1992 r. zaczęto produkować w Polsce napoje Fanta i Sprite. W tym samym roku nowo otwarta fabryka w Radzyminie dysponowała już linią produkcyjną puszek i plastikowych butelek 2l; ruszyła też produkcja w Staniątkach (gm. Niepołomice) i w Łodzi.
Obecnie system Coca‑Cola w Polsce reprezentują: Coca‑Cola Poland Services, spółka-córka The Coca‑Cola Company, właściciela wiodących marek napojów bezalkoholowych, obecnych w ponad 200 krajach świata oraz Coca‑Cola HBC Polska, oddział Coca‑Cola Hellenic Bottling Company, drugiego na świecie, pod względem sprzedaży, rozlewcy napojów The Coca‑Cola Company.
Znacznie urosło również portfolio firmy, która zgodnie z przyjętą strategią 24/7, oferuje konsumentom napoje na każdą okazję i porę dnia, a już 37 proc. z nich ma obniżoną lub zerową kaloryczność.
Większość produktów sprzedawanych w kraju produkowana jest w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu – zakładach Coca-Cola HBC, które działają w Polsce już od 30 lat.
Obrazkowa historia Coca-Coli w Polsce. Fot. mat. pras.
Świętowanie jubileuszu
50 lat po uruchomieniu produkcji w Polsce Coca-Cola świętuję swój jubileusz w miejscu, w którym zakapslowano pierwszą butelkę tego napoju.
W Browarach Warszawskich uruchomiono właśnie wystawę, dzięki której każdy może poznać historię napoju w Polsce. Na terenie kompleksu przygotowano także artystyczne kalendarium, którego kluczowe momenty zostały zilustrowane na schodach.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)