PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

1700 firm zamieszanych w proceder wyłudzania VAT

  • Autor: PAP/AKC
  • 5 paź 2021 7:18

Funkcjonariusze CBŚP, KAS i ABW przeprowadzili wspólnie działania wymierzone w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o przestępstwa karno-skarbowe w obrocie elektroniką. Podczas realizacji zatrzymano 20 osób, ale według śledczych w proceder zamieszanych może być 1700 podmiotów gospodarczych.

1700 firm zamieszanych w proceder wyłudzania VAT
W sprawie zatrzymani 20 osób (fot. cbsp.policja.p)
REKLAMA
  • Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP, przekazała we wtorek, że funkcjonariusze stołecznego Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej CBŚP, wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i ABW przeprowadzili pod koniec września działania, podczas których zatrzymali 20 osób.
  • Działania miały miejsce w wielu miastach Polski. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc, w tym mieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych.
  • Podczas działań zabezpieczono do dalszej analizy m.in. dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci - podała podinsp. Jurkiewicz.

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek, poinformowała, że na poczet przyszłych kar finansowych i środków karnych funkcjonariusze zabezpieczyli należące do podejrzanych mienie - nieruchomości, pieniądze, biżuterię, samochody - o łącznej wartości ponad 15 mln zł. Przy jednym z podejrzanych śledczy znaleźli pond 900 tysięcy złotych w gotówce oraz samochód Ferrari. To jednak znacznie mniej, niż przestępcy mieli wyłudzić od państwa. "Straty Skarbu Państwa szacuje się na około 1,5 mld złotych" - przekazała Wielanek.

Prokurator Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która nadzoruje to postępowanie, przekazał że przeprowadzona przez CBŚP, KAS i ABW akcja to już siódma realizacja w śledztwie, w którym status podejrzanego ma prawie 100 osób.

Czytaj też: Padła ofiarą kradzieży „na policjanta”. Uratowała ją czujność pracowników

"Postępowanie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży elektronicznej od 2014 do 2018 roku na terenie całego kraju, w tym w Warszawie oraz w Pruszkowie, ale także poza granicami Polski. Z poczynionych ustaleń wynika, że podejrzani wielokrotnie wprowadzali do obrotu te same artykuły AGD i RTV, głównie telewizory, karty pamięci, tablety. Fikcyjny obrót urządzeniami elektronicznymi wsparty był podrobioną dokumentacją, która miała świadczyć o faktycznej sprzedaży towarów przedstawianych w fakturach" - przekazał prok. Saduś.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 1700 firm zamieszanych w proceder wyłudzania VAT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA