PARTNERZY PORTALU

10 potraw wigilijnych zamiast 12. W tym roku Święta będą droższe o 600 zł

Święta nigdy nie są tanie, jednak w tym roku podwyżki cen dadzą się wszystkim szczególnie we znaki. Z co najmniej dwóch powodów. Wzrost cen świątecznych produktów będzie wyższy niż inflacja. Gdyby cały zeszłoroczny budżet na artykuły spożywcze przeznaczyć na przygotowanie 12 wigilijnych potraw, w tym roku byłoby nas stać tylko na 10. Polacy deklarują, że na święta wydadzą niewiele ponad 1,4 tys. zł. Tymczasem faktyczny rachunek za święta może być dwukrotnie wyższy - podaje Business Insider Polska.

10 potraw wigilijnych zamiast 12. W tym roku Święta będą droższe o 600 zł
Wzrost cen świątecznych produktów będzie wyższy niż inflacja (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Tegoroczne święta będą wyjątkowe przez dawno niewidziany wzrost cen żywności i realny spadek płac, które nie nadążają za inflacją. Polacy deklarują, że wydadzą na święta średnio około 1427 zł.
  • Pełne zakupy dla czteroosobowej rodziny ZBP podliczył na ponad 3000 zł. na samo jedzenie rodzina chce wydać blisko 600 zł. Duża, sztuczna choinka (powyżej 150 cm) to koszt od 199 zł w górę. Prezent dla jednej osoby to wydatek od 30 zł do nawet kilku tysięcy.
  • Dla czteroosobowej rodziny tegoroczne święta będą o 600 zł droższe niż rok temu.

W tym roku święta Bożego Narodzenia będą rekordowo drogie. Takie zdanie pada niemal co roku o tej porze i teraz nie będzie inaczej. Często jednak nie musiało to oznaczać, że będzie nas stać na mniej. Tym razem niestety tak jest, a skok cenowy wymusi rezygnację z niektórych przyjemności - pisze Business Insider Polska

Eksperci nie mają wątpliwości, że Polacy będą świętować i stać nas na to. Zaznaczają jednak, że dla większości społeczeństwa Boże Narodzenie będzie skromniejsze.

— Co do zasady, przez inflację co roku święta są droższe. Nie zawsze jednak jest to równie mocno odczuwalne. W tym będzie. Wynika to m.in. z faktu, że inflacja przekracza średni wzrost wynagrodzeń. To oznacza, że realnie siła nabywcza spada — zauważa Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Ostatnie dane wskazują na prawie 5-proc. różnicę. O tyle podwyżki cen wyprzedzają wzrost płac w skali roku. Ekspert PIE w rozmowie z Business Insiderem ocenia, że w związku z dodatkowymi wypłatami świątecznymi różnica ta w grudniu może się nieco zmniejszyć, ale proporcje dalej nie będą korzystne.

Czytaj więcej w Business Insider Polska

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 10 potraw wigilijnych zamiast 12. W tym roku Święta będą droższe o 600 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA