×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W święta każdy jest aktorem. Aby dobrze odpocząć, musimy się tego oduczyć

Nieważne, jakie stanowisko zajmujemy, jaki jest nasz zawód, w święta chcemy jednego - odpocząć. Naładowanie akumulatorów jest w tym czasie jednak wyjątkowo trudne, co wcale nie oznacza, że niemożliwe. O tym, jak odpocząć w święta, opowiada trener mentalny Jakub B. Bączek.

W święta każdy jest aktorem. Aby dobrze odpocząć, musimy się tego oduczyć
Podczas świątecznych spotkań nieraz wchodzimy w nienaturalne dla nas role (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • - Nie jest łatwo z dnia na dzień, jak na pstryknięcie palca, się wyłączyć. Jeśli od poniedziałku do piątku jesteśmy narażeni na przebodźcowanie, żyjemy w stresie, jesteśmy poddawani ciągłej presji, nie możemy oczekiwać, że w nocy z piątku na sobotę nasz mózg wejdzie w tryb odpoczynku - wyjaśnia Jakub B. Bączek.
  • Jak dodaje, często podczas świątecznych spotkań wchodzimy w nienaturalne dla nas role.
  • Z opublikowanych w 2016 r. badań wynika, że czas spędzany na regeneracji poza pracą ma związek z ogólną życiową satysfakcją. Dlatego tak ważne jest, by dany nam czas wolny od pracy nauczyć się wykorzystywać.

Z różnych badań wynika, że dla blisko połowy pracowników święta to czas odpoczynku od zmartwień i stresów związanych z pracą. Spotkania z rodziną, przyjaciółmi, nadrabianie zaległości książkowych, serialowych, odcięcie od spraw zawodowych - w skrócie reset i ładowanie akumulatorów. Tak wyglądałby świat idealny.

Polskie realia są zdecydowanie inne. Badanie firmy rekrutacyjnej Michael Page „Życie w Pracy” pokazało, że średnio aż 48 proc. Polaków pracuje w czasie urlopu. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstaje się z firmowym e-mailem i telefonem. 37 proc. codziennie - również w weekendy - sprawdza skrzynkę pocztową, a niewiele mniej, bo 31 proc., zawsze odbiera służbowe telefony. Pracujemy w weekendy, wieczorami czy nocami. Pracujemy także w święta. 

A to błąd. Z opublikowanych w 2016 r. badań wynika, że czas spędzany na regeneracji poza pracą ma związek z ogólną życiową satysfakcją. Dlatego tak ważne jest, by dany nam czas wolny od pracy nauczyć się wykorzystywać. 

Trener mentalny Jakub B. Bączek w rozmowie z PulsHR.pl zauważa, że Polacy mają ogromny problem z odpoczynkiem.

- Nie jest łatwo z dnia na dzień, jak na pstryknięcie palca, się wyłączyć. Jeśli od poniedziałku do piątku jesteśmy narażeni na przebodźcowanie, żyjemy w stresie, jesteśmy poddawani ciągłej presji, nie możemy oczekiwać, że w nocy z piątku na sobotę nasz mózg wejdzie w tryb odpoczynku - wyjaśnia.

- Wraz z postępem zatraciliśmy umiejętność odcinania się od spraw zawodowych, finansowych, myślimy ciągle o kłótniach sprzed kilku tygodni. Odpoczynek będzie w dzisiejszych czasach sporym wyzwaniem - dodaje. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W święta każdy jest aktorem. Aby dobrze odpocząć, musimy się tego oduczyć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA