×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Po co nam więcej kobiet w firmach?

- Często pada pytanie, po co nam więcej kobiet w firmach i na kierowniczych stanowiskach? Odpowiedź jest prosta. Nowoczesne firmy to takie, które się szybko adaptują i potrafią myśleć „out of the box”, czyli niestandardowo - mówi dyrektor zarządzająca ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie Agnieszka Jarosz.

Po co nam więcej kobiet w firmach?
Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie (fot. mat. pras.)
 • - Pandemiczne doświadczenia przyspieszyły wiele procesów w firmach. W związku z tym potrzeba różnorodności w organizacjach wybiła się na pierwszy plan - mówi Agnieszka Jarosz. 
 • - Kobiety świetnie potrafią wykorzystywać siłę kapitału społecznego, a więc silnych i dobrych relacji z otoczeniem, które w pandemii okazały się niezwykle istotne - dodaje.
 • W przygotowanym przez ACCA raporcie „Leading Inclusion” prawie dwie trzecie respondentów dostrzegało silny związek między strategią różnorodności a sukcesem organizacyjnym firmy. Dla połowy respondentów różnorodne zespoły są jednym z trzech kluczowych czynników wpływających na polepszenie procesu podejmowania decyzji.

Zastanawiam się, kiedy takie rozmowy nie będą konieczne? Doczekamy czasów, kiedy nie będziemy szukać powodów braku kobiet w kadrze zarządzającej?

Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie (ACCA - The Association of Chartered Certified Accountant to międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu zarządzania, finansów i rachunkowości): Mam nadzieję, że doczeka ich moja córka. Ma 7 lat i w odpowiedzi na pytanie „kim chciałabyś być w przyszłości?”, wypisała na kartkach rozmaite zawody. Charakterystyczne, że były tam zarówno role typowo kobiece, jak i męskie, ale wszystkie miały formę żeńską.

Język odzwierciedla nasze postawy i zmiany, które powoli zachodzą w naszym społeczeństwie. Jeżeli będziemy w tę zmianę wierzyć, rozmawiać z dziewczynkami, motywować i inspirować je do spełniania swoich marzeń, to kolejne pokolenie nie będzie się zastanawiać, dlaczego wciąż tak mało kobiet obejmuje stanowiska zarządcze.

Przeczytaj: By dogonić UE, musielibyśmy co roku wyciągać 430 tys. kobiet z bierności zawodowej

Ile dobrego w tej zmianie zrobiła/robi pandemia? Dużo się mówiło, że firmy zarządzane lub współzarządzane przez kobiety lepiej poradziły sobie z konsekwencjami pandemii – sytuacji, na którą chyba nikt nie był przygotowany i sytuacji, która wymagała zdecydowanie innego podejścia do zarządzania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Po co nam więcej kobiet w firmach?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • jurek 2022-06-08 21:25:01

  Dobiegam emerytury. Patrząc wstecz na całe swoje życie zawodowe powiem wam szczerze, że fajnie się pracowało tam gdzie nie było kobiet. A kobieta na stanowisku kierowniczym to był prawdziwy horror. Proszę nie postrzegać mnie jako męskiego szowinisty, bo to realny problem.

 • Maksymilian Paradys 2022-02-03 10:52:36

  Kobieta i "niestandardowe myślenie"????!!!! Ludzie!! Toż to psychologiczna HEREZJA!!!! Gdyby tak było, NAUKĘ i WYNALAZKI robiłyby kobiety! A są wyjątkami! Następna przemądrzała siusiumajta, co to pojadła wszystkie politpoprawne rozumy, za to automatycznie odrzuca bez czytania każde CV w segmencie 45+. Przy okazji: niejaka Przetakiewicz (dawny materac doktora Jana) oświaczyła, że zatrudnia u siebie TYLKO kobiety i osoby LGBTQWRTY+XYZ.

 • Wolny rynek 2022-02-03 10:31:35

  Dobre pytanie w tytule. Szczególnie wobec wymierania białej rasy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA