-
Autor: GP
- •6 cze 2017 14:25
W ocenie ekspertki Adecco Poland sytuacja demograficzna jasno dowodzi, że chcących zapewnić sobie pracę powinny zainteresować takie zawody jak lekarz, pielęgniarka, czy opiekun osób starszych.
Pielęgniarek tymczasem w Polsce brakuje. (fot. flickr.com/CC BY-ND 2.0)
• Anna Wicha sugeruje, by rozważyć demograficzne implikacje niskiej dzietności Polaków na przełomie ostatnich dekad.
• Za zawody, które stan demograficzny będzie promował ekspertka uważa lekarzy, pielęgniarki i osoby opiekujące się starszymi.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Kolejnymi, którzy nie powinni narzekać na pracę będą specjaliści od technologii, z których starzejące się społeczeństwa chętnie korzystają.
Statystyka dzietności w Polsce nie jest idealna. Dane demograficzne wskazują, że od lat powojennych dzietność wyraźnie spada i od 1990 r. nie wzniosła się powyżej wartości 2, niezbędnej do zastępowania pokoleń. Wniosek? Polska się starzeje.
Wobec tej perspektywy zmienia się i zmieni rynek pracy nad Wisłą, a pewne zawody, odpowiedzialne zwłaszcza za potrzeby ludzi starszych, zyskają na znaczeniu.
Jak uzasadniła Anna Wicha, dyrektor Adecco Poland trzeba wziąć pod uwagę tę demograficzna zmianę.
Przeczytaj: Wieloletnie błędy w edukacji lekarzy i pielęgniarek właśnie się mszczą
- Żyjemy coraz dłużej i coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej - akcentuje. - Sama medycyna wciąż się rozwija, lekarskie specjalizacje są coraz węższe. Dlatego młodzi ludzie, którzy wybiorą ten kierunek rozwoju, mogą być pewni, że w przyszłości będą mieli dużo pracy. Z drugiej strony pediatria czy neonatologia mogą dostać dodatkowy impuls poprzez programy wspierające demografię.
W jakim kierunku więc rozwijać się zawodowo?
W ocenie Wichy warto spojrzeć przychylnie na pracę we wspomnianej medycynie, z naciskiem na lekarzy i pielęgniarki. Dlaczego? Bo Polacy żyją dłużej, a w konsekwencji będą potrzebować leczenia. Między 2000 a 2015 r. przewidywana długość życia wzrosła o niemal 4 lata, tj. z 73,7 do 77,5. nie jesteśmy tu żadnym wyjątkiem, bo taki trend jest typowy dla praktycznie całego świata.
Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wzrośnie zapotrzebowanie na personel zapewniający opiekę.
Polacy są starzejącym się społeczeństwem, będzie nas mniej niż w większości dekad XX wieku, źródło: sima dimitric/flickr.com/CC BY 2.0
W dalszej kolejności na pewno wzrośnie też konieczność opieki domowej nad takimi osobami. Zjawisko wyjazdów do opieki w Niemczech np. niebawem może stać się normą dla polskich osób w jesieni życia.
Technologia też będzie miała wzięcie
W ocenie Anny Wichy pracy nie zabraknie również dla osób zajmujących się wszelkimi automatami, które pomagają w życiu codziennym ludziom starszym.
Starsze, bardziej schorowane społeczeństwo jest bowiem bodźcem do rozwoju nowoczesnych technologii. Kurczący się zasób pracowników i osób do opieki w połączeniu z coraz większą grupą osób, którymi trzeba się opiekować, poskutkuje rozwojem telemedycyny, automatycznych asystentów czy internetu rzeczy.
Za europejski przykład jaki sugeruje poprawność takiego postrzegani sprawy może posłużyć Bolzano, na pograniczu włosko-austriackim.
- Już kilka lat temu (Bolzano) wdrożyło program opieki nad starszymi mieszkańcami poprzez rozbudowane systemy sensorów w domach oraz oprogramowanie do analizy pozyskiwanych danych w czasie rzeczywistym - mówi Wicha. - Sensory kontrolują temperaturę, sprawdzają, czy lokator jest przytomny oraz gdzie się orientacyjnie znajduje. Niektórzy ludzie mają nawet piekarniki ze specjalnymi kodami paskowymi, które zmieniają się w zależności od temperatury. Gdy wkładane jedzenie jest zamrożone, rozpozna to po zeskanowaniu kodu i włączy inny program - tłumaczy ekspertka. - Dzięki zaawansowanej technologii starsi ludzie dłużej są samodzielni i niezależni, a specjaliści odpowiedzialni za projektowanie takich rozwiązań z pewnością nie będą mogli narzekać na pracę.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (1)