×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zawody przyszłości to lekarze, pielęgniarki i opieka nad starszymi

  • Autor: GP
  • 6 cze 2017 14:25

W ocenie ekspertki Adecco Poland sytuacja demograficzna jasno dowodzi, że chcących zapewnić sobie pracę powinny zainteresować takie zawody jak lekarz, pielęgniarka, czy opiekun osób starszych.

Zawody przyszłości to lekarze, pielęgniarki i opieka nad starszymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Anna Wicha sugeruje, by rozważyć demograficzne implikacje niskiej dzietności Polaków na przełomie ostatnich dekad.

• Za zawody, które stan demograficzny będzie promował ekspertka uważa lekarzy, pielęgniarki i osoby opiekujące się starszymi.

• Kolejnymi, którzy nie powinni narzekać na pracę będą specjaliści od technologii, z których starzejące się społeczeństwa chętnie korzystają.

Statystyka dzietności w Polsce nie jest idealna. Dane demograficzne wskazują, że od lat powojennych dzietność wyraźnie spada i od 1990 r. nie wzniosła się powyżej wartości 2, niezbędnej do zastępowania pokoleń. Wniosek? Polska się starzeje.

Wobec tej perspektywy zmienia się i zmieni rynek pracy nad Wisłą, a pewne zawody, odpowiedzialne zwłaszcza za potrzeby ludzi starszych, zyskają na znaczeniu.

Jak uzasadniła Anna Wicha, dyrektor Adecco Poland trzeba wziąć pod uwagę tę demograficzna zmianę.

Przeczytaj: Wieloletnie błędy w edukacji lekarzy i pielęgniarek właśnie się mszczą

- Żyjemy coraz dłużej i coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej - akcentuje. - Sama medycyna wciąż się rozwija, lekarskie specjalizacje są coraz węższe. Dlatego młodzi ludzie, którzy wybiorą ten kierunek rozwoju, mogą być pewni, że w przyszłości będą mieli dużo pracy. Z drugiej strony pediatria czy neonatologia mogą dostać dodatkowy impuls poprzez programy wspierające demografię.

W jakim kierunku więc rozwijać się zawodowo?

W ocenie Wichy warto spojrzeć przychylnie na pracę we wspomnianej medycynie, z naciskiem na lekarzy i pielęgniarki. Dlaczego? Bo Polacy żyją dłużej, a w konsekwencji będą potrzebować leczenia. Między 2000 a 2015 r. przewidywana długość życia wzrosła o niemal 4 lata, tj. z 73,7 do 77,5. nie jesteśmy tu żadnym wyjątkiem, bo taki trend jest typowy dla praktycznie całego świata.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wzrośnie zapotrzebowanie na personel zapewniający opiekę.

Polacy są starzejącym się społeczeństwem, będzie nas mniej niż w większości dekad XX wieku, źródło: sima dimitric/flickr.com/CC BY 2.0
Polacy są starzejącym się społeczeństwem, będzie nas mniej niż w większości dekad XX wieku, źródło: sima dimitric/flickr.com/CC BY 2.0
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zawody przyszłości to lekarze, pielęgniarki i opieka nad starszymi
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ambasada Holandii w Warszawie 2017-06-14 10:20:18

    Podobną tendencję można spotkać w Holandii. Wielu Polaków od lat decyduje się na wyjazd do pracy przy opiece nad osobami starszymi. Warto jednak pamiętać, by przed wyjazdem w celu zarobkowym dopilnować wszelkich formalności. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wholandii.pl

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA