PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Roboty zastąpią taksówkarzy, księgowych, dziennikarzy! Zagrożonych jest 60 proc. zawodów

  • Autor: MN
  • 27 lip 2017 12:55

Eksperci są zgodni: gros wykonywanych dziś zawodów odejdzie do lamusa. Zostaną zastąpieni przez maszyny. Które zawody są najbardziej zagrożone?

Roboty zastąpią taksówkarzy, księgowych, dziennikarzy! Zagrożonych jest 60 proc. zawodów
Maszyny będą zastępować kolejnych pracowników, ale eksperci są zdania, że pojawią się również nowe zawody i rynek będzie potrzebował (ludzkich) rąk do pracy. (Fot. Pixabay.com)
REKLAMA

• Według firmy analitycznej McKinsey & Company, aż 60 proc. zawodów ma być w najbliższym czasie zastąpionych przez komputery.

• Na liście zagrożonych profesji znajdują się m.in. taksówkarze, księgowi, analitycy bankowi i dziennikarze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pracy może zabraknąć nawet dla hollywoodzkich gwiazd filmowych. Postępująca automatyzacja ma zmienić rynek nie do poznania, drastycznie redukując liczbę etatów.

- Kolejna fala dyslokacji ekonomicznej będzie wynikiem zawrotnego tempa automatyzacji, która sprawi, że wiele dobrych zawodów, wykonywanych przez klasę średnią stanie się nieaktualne — stwierdził były prezydent USA Barack Obama.

Zmiany zdają się być nieuniknione, a dyktuje je rozwój sztucznej inteligencji, która powoli zadomawia się w kolejnych branżach, przejmując na siebie coraz więcej pracowniczych obowiązków. Do rewolucji na rynku pracy mają przyczynić się roboty. Ich aktywność do niedawna ograniczała się głównie do fabryk. Swoim wyglądem czy zachowaniem maszyny niczym nie przypominały swoich filmowych odpowiedników, ale i to ma ulec zmianie. Na to, by wizje snute przez kinematografów stały się rzeczywistością nie będziemy musieli długo czekać.

Pierwsze policyjne roboty, kształtem podobne do człowieka, pojawiły się już w szeregach dubajskiej policji, a ich zadaniem ma być patrolowanie ulic. Rząd opiewającego w luksusy państwa zapowiedział, że do roku 2030 już 25 proc. funkcjonariuszy mają stanowić tego typu maszyny, choć zapewnił jednocześnie, że nie zastąpią one ludzi. To, że Dubaj zrealizuje swoją daleko posunięte obietnice robotyzacji zdaje się być bardziej prawdopodobne niż to, że dotrzyma on słowa o niezdehumanizowaniu aparatu porządku publicznego. 

Czytaj też: Google będzie wspierać projekty badające sztuczną inteligencją

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Roboty zastąpią taksówkarzy, księgowych, dziennikarzy! Zagrożonych jest 60 proc. zawodów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jana 2017-07-27 15:27:26

    W najbliższym czasie ? Za miesiąc ? W Polsce? Co to za dziennikarz publikuje ? Od takich dziennikarzy będą uczyć się roboty tych tanich chwytów na wzbudzenie zainteresowania ? Roboty będą też produkować fejki bez żadnych ograniczeń. Będzie społeczeństwo nieodpowiedzialne i dezinformacyjne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA