PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polscy cieśle, blacharze, dekarze ciągle poszukiwani

  • Autor: pt
  • 8 cze 2017 16:46

Według danych Adecco, 706 polskich pracowników tymczasowych w Belgii, Islandii oraz Norwegii znalazło stałe zatrudnienie. Wśród najczęściej poszukiwanych specjalizacji są cieśle, hydraulicy i malarze.

Polscy cieśle, blacharze, dekarze ciągle poszukiwani
Polscy budowlańcy są cenieni nie tylko w Skandynawii (fot. Fotolia)
REKLAMA

• Polscy fachowcy ciągle są poszukiwani w Europie Zachodniej.

• W Norwegii najbardziej poszukiwani byli pracownicy przemysłowi oraz budowlani.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Z kolei w Holandii najczęściej poszukiwano magazynierów oraz operatorów wózków widłowych.

 

Najwięcej, bo aż 359 Polaków, znalazło pracę w Norwegii, co stanowi ponad połowę pracowników tymczasowych, którzy znaleźli pracę na stałe za granicą w ramach grupy Adecco. W Holandii na stałe zatrudnionych zostało 256 pracowników. Dla Islandii wartość ta wynosi 75, a dla Belgii 16 osób.

W Norwegii najbardziej poszukiwani byli pracownicy przemysłowi oraz budowlani. Wśród najczęściej poszukiwanych specjalizacji wymienić można blacharzy, cieśli, dekarzy, elektryków, hydraulików oraz monterów rusztowań. Popularnością cieszyły się także takie zawody jak fileciarz ryb oraz pielęgniarka i pielęgniarz.

Z kolei w Holandii najczęściej poszukiwano magazynierów oraz operatorów wózków widłowych.

- Taki rozkład poszukiwanych specjalności nikogo nie powinien dziwić - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. - Polscy budowlańcy są cenieni nie tylko w Skandynawii jako solidni, efektywni, także finansowo. Dlatego najlepsi zostają na stałe - mówi ekspertka i dodaje:

- Z kolei Holandia to gigantyczny hub logistyczny a port w Rotterdamie jest jednym z największych na świecie. To tam bije serce europejskiego handlu zagranicznego, a sprawny przepływ towarów zapewniają niezliczone ręce magazynierów. Także tych z Polski.

Sumarycznie dzięki Adecco stałe zatrudnienie za granicą znalazło 375 pracowników budowlanki oraz przemysłu, 256 specjalistów od logistyki, 16 pracowników usług (między innymi piekarzy), 15 specjalistów służby zdrowia oraz 44 ludzi o innych specjalnościach.

Dane Adecco wskazują także, że ponad 40 proc. ludzi zatrudnionych na stałe ma mniej niż 25 lat. Najwięcej, czyli 195 spośród 285 zatrudnionych na stałe z tej grupy wiekowej znalazło stałą pracę w Holandii. Z kolei w Norwegii na stałe pozostanie 287 z 394 osób zatrudnionych tymczasowo w wieku 26-45 lat.

- To zrozumiałe, że do przenoszenia ładunków i pracy w magazynie poszukiwani są młodzi, silni ludzie. Tego typu praca zazwyczaj nie wymaga doświadczenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja hydraulików czy elektryków, których doświadczenie zawodowe może być gigantycznym atutem - uważa Anna Wicha. Dodaje, że polscy pracownicy za granicą cieszą się renomą i są bardzo dobrze oceniani przez pracodawców.

- Szukanie pracy za granicą może być zarówno świetnym sposobem, by zarobić dodatkowe, bardzo duże jak na polskie warunki pieniądze, albo znaleźć swoje miejsce w innej części świata - podsumowuje.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy cieśle, blacharze, dekarze ciągle poszukiwani

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA