Opolskie: Zatrudniono 240 opiekunów dzieci w ramach unijnego projektu

240 osób znalazło pracę opiekunów dzieci do lat 3 w połowie gmin województwa, a 280 osób trafiło na staże do żłobków i przedszkoli. To efekty projektu „Powrót do zatrudnienia” realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu za pieniądze unijne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opolskie: Zatrudniono 240 opiekunów dzieci w ramach unijnego projektu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 gru 2015 10:31


Efekty kończącego się właśnie projektu „Powrót do zatrudnienia” podsumowano w piątek 18 grudnia w Opolu. Projekt trwał od kwietnia 2013 roku, wart był blisko 20 mln zł i realizowano go w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej - programu woj. opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu. Z jednej strony miał pomóc znaleźć pracę osobom, które mogły zostać opiekunami dzieci; z drugiej dać szansę na powrót do pracy rodzicom tych dzieci - głównie matkom.

Kierownik projektu Katarzyna Rybak poinformowała na piątkowym podsumowaniu, że zgłosiło się do niego ponad tysiąc uczestników. Ponad sześciuset ukończyło gwarantowane w ramach projektu szkolenia i uzyskało certyfikat zawodowy uprawniający do pracy w charakterze tzw. opiekuna dziennego lub opiekuna w żłobku.

Efekt był taki, że 240 osób zostało zatrudnionych w gminach jako opiekunowie dzienni dzieci w wieku do 3 lat, a 280 osób trafiło na staże do żłobków i przedszkoli. „W naszym projekcie wzięło udział 35 gmin, czyli połowa całego województwa. Większość opiekunów opłacanych z naszego projektu jest w tej chwili zatrudniana przez gminy” – poinformowała Rybak.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił, że projekt mógł być zrealizowany dzięki temu, że woj. opolskie dostało dodatkowe pieniądze za sprawne wydawanie środków z poprzedniego rozdania unijnego. Przyznał, że często jest pytany, czy program „opolskie nianie” będzie kontynuowany w przyszłym roku i zapowiedział, że "trzeba zrobić wszystko, by tak właśnie się stało”.

Celem projektu było – jak wynika z przekazanych mediom materiałów - podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do podjęcia zatrudnienia przez w sumie 680 osób z regionu. Miały one poprzez projekt zdobyć nowe kwalifikacje, wiedzę i kompetencje oraz doświadczenie niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zawodzie opiekuna dziennego dzieci do lat 3. Z danych przekazanych przez biuro prasowe marszałka woj. opolskiego wynika, że w stażach i szkoleniach podnoszących te kompetencje wzięło udział blisko 760 osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.