PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi chętnie przeprowadzą się za pracą

  • Autor: pt
  • 21 cze 2017 17:25

40 proc. Polaków, otrzymując atrakcyjną ofertę pracy, mogłoby wyjechać do innego miasta w Polsce. Osoby, które to deklarują, częściej posiadają również plany związane ze zmianą pracy na ten rok.

 Młodzi chętnie przeprowadzą się za pracą
Adobe Stock
REKLAMA

• Generalnie Polacy nie są zbytnio chętni do przeprowadzki do innego miasta.

• Przeprowadzka za pracą nie stanowi problemu dla 64% przedstawicieli grupy wiekowej 18-34 lata.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Chęć do zmiany miejsca zamieszkania spada wraz z rosnącym wiekiem.

Według badania przygotowanego przez AM Research na zlecenie Adecco Poland, mobilność zawodowa Polaków spada wraz z wiekiem. Jednocześnie osoby chętne do zmiany miejsca zamieszkania wraz z pracą częściej zainteresowane są innymi formami rozwoju zawodowego niż bardziej stacjonarni pracownicy.

Z badania wynika, że ogółem Polacy nie są zbytnio chętni do przeprowadzki do innego miasta (w obrębie kraju) aby dostać lepszą pracę. Chęć do przeprowadzki zadeklarowało 40% badanych. Jednak traktowanie społeczeństwa jako całkowicie niemobilnego byłoby błędem.

Przesadzanie młodych drzew

Chęć do zmiany miejsca zamieszkania spada wraz z rosnącym wiekiem. Przeprowadzka za pracą nie stanowi problemu dla 64% przedstawicieli grupy wiekowej 18-34 lata. Dla kategorii 35-54 chętnych do ewentualnej przeprowadzki jest 39%, a dla pracowników powyżej 55. roku odsetek ten wynosi 19 procent.

- Taki rozkład odpowiedzi nie jest niczym dziwnym. Młodzi często mają problem ze znalezieniem pierwszej pracy, więc skłonni są szukać jej nawet w innym mieście. Z młodością związana jest również całkowicie naturalna chęć przeżywania przygód oraz poznawania nowych miejsc - komentuje wyniki badania Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

- Perspektywa zmienia się, gdy zakładają rodziny i rośnie liczba zobowiązań. Dla człowieka po studiach przeprowadzka to kwestia spakowania swoich rzeczy. Dla kilkuosobowej rodziny oznacza ona szukanie szkół dla dzieci czy zamknięcie lokalnych zobowiązań – dodaje.

Zdaniem ekspertki, całkowicie zrozumiała jest także niechęć najstarszej grupy pracowników do zmiany miasta, w którym mieszkają:

- Ludzie w tym wieku kończą karierę zawodową, często wręcz odliczają lata do emerytury. Choć dzieci zazwyczaj się już wyprowadziły, to nie chcą oni się oddalać od rodziny i swojej okolicy - mówi Anna Wicha. - Porzekadło, że nie przesadza się starych drzew, w tym przypadku znajduje potwierdzenie w wynikach badań.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi chętnie przeprowadzą się za pracą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA