Macierzyństwo przeszkadza kobietom w karierze

Prawie połowa kobiet przyznaje, że przeszkodą w ich rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Macierzyństwo przeszkadza kobietom w karierze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 maj 2015 11:33


Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce i 37 proc. menedżerów wysokiego szczebla to kobiety. Zarazem prawie połowa pań przyznaje, że główną przeszkodą w ich rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo - wynika z badania sieci firm doradczych Grant Thornton International.

Jak wynika z opracowania, obecnie aż 37 proc. najwyższych stanowisk w polskich średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmują kobiety. Autorzy wskazują, że na tle innych państw to bardzo wysoki odsetek - spośród 34 państw, w których przeprowadzono badanie, tylko w dwóch - w Rosji i Gruzji - odnotowano większy udział kobiet-menedżerów.

Kobietom trudno osiągnąć najwyższe stanowisko

W opracowaniu zwrócono także uwagę, że choć kobiety relatywnie często dochodzą w Polsce do stanowisk menedżerskich, to rzadko udaje im się osiągnąć najwyższe stanowisko w firmie. Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce to kobiety.

Pytane o bariery uniemożliwiające zdobycie najwyższych stanowisk, kobiety wskazują głównie macierzyństwo (40 proc. wskazań), zobowiązania rodzinne (23 proc.), formę zatrudnienia oraz warunki finansowe (19 proc.)

"Kobiety czują wewnętrzną potrzebę spełnienia misji macierzyńskiej i wierzą, że czas spędzony z dzieckiem jest najważniejszy. Wiedzą to także pracodawcy, którzy obawiają się długiej nieobecności i niedyspozycji pracownic" - skomentowała te wyniki Anna Pisarek, menedżer w Grant Thornton.

"Na drugim miejscu uplasowały się zobowiązania rodzinne. Zakorzeniony w nas model opieki nad rodzicami czy rodzeństwem to element tożsamości kulturowej, z którym ciężko zmierzyć się w pojedynkę w obliczu całego społeczeństwa" - czytamy w opracowaniu.

Ponadto respondentki wskazywały, że często przed objęciem nowego stanowiska powstrzymuje je to, że rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych zabierze im czas, który mogłyby spędzić z rodziną.

Wśród najwyższych stanowisk, które najczęściej obejmują kobiety znalazły się posady szefa kontrolingu, dyrektora do spraw HR i dyrektora do spraw sprzedaży.

Dane w raporcie dotyczące Polski oraz innych krajów pochodzą z wywiadów z dyrektorami generalnymi, dyrektorami zarządzającymi, prezesami oraz pozostałym kierownictwem wysokiego szczebla ze wszystkich sektorów średnich przedsiębiorstw z 35 krajów. Próba wynosiła 5,404 respondentów. Wywiady przeprowadzano w okresie od września do grudnia 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.