Jak poznać, że wpadłeś w zawodową stagnację? Oto pięć sygnałów ostrzegawczych

• Stagnacja jest gorsza niż niechęć do pracy. Bo ta druga przynajmniej motywuje do zmiany.
• Na szczęście popadnięcie w stagnację można zdiagnozować. Są dosyć wyraźne sygnały ostrzegawcze. 
• Może się też zdarzyć, że stagnacja dotyczy całej firmy i wówczas automatycznie obejmuje ona też pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak poznać, że wpadłeś w zawodową stagnację? Oto pięć sygnałów ostrzegawczych

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

7 cze 2016 11:45


Popadniecie w zawodową stagnację to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć w zawodowym życiu. Jak twierdzą znawcy, to jeszcze gorsza rzecz aniżeli niechęć do swej pracy, gdyż o ile ta druga może mobilizować do poszukiwania zmiany, to stagnacja takiego pragnienia nie wywołuje. Po prostu jest nam wszystko jedno – robimy swoje bez niechęci, ale i bez zaangażowania. Po czym poznać, że znaleźliśmy się właśnie w takim punkcie naszej zawodowej kariery? Oto sygnały:

1. Systematyczny, codzienny brak motywacji do pracy

- Jeśli to, co robimy jest rutynowe, nie mamy ochoty by się uczyć nowych rzeczy i nie czujemy potrzeby robić cokolwiek ponad nasze obowiązki, czas zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Może to oznacza, że zbyt długo wykonujemy te same czynności i potrzebujemy nowych wyzwań. To kluczowe, by zidentyfikować źródło nudy, bo to pomoże stwierdzić, czy tylko na chwilę utknęliśmy czy zatrzymaliśmy się na dobre w miejscu. – mówi Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

2. Przeciągający się brak awansu. Jeśli w ciągu ostatnich czterech lat nie awansowałeś, to najprawdopodobniej już to się nie stanie, gdyż kierownictwo widzi cię dokładnie w tym miejscu, które zajmujesz obecnie.

- Oczywiście, bycie notorycznie pomijanym przy promocjach jest frustrujące. Trzeba więc ustalić, jaki jest tego powód. Może szef nie zna naszych ambicji albo konieczne jest doszkolenie się, by móc wskoczyć na następny szczebel zawodowej drabiny. To wymaga szczerej rozmowy z przełożonym, by ustalić na czym stoimy. Bo możliwa jest także sytuacja, że osiągnęliśmy wszystko w naszej firmie i nie ma w niej szans na rozwój. To sygnał, że trzeba szukać nowej posady – radzi ekspert serwisu MonsterPolska.pl.

3. Brak nowych pracowników w firmie

Jeśli firma nie zatrudnia nowych pracowników, to może znaczyć, iż cała firma jest w stadium stagnacji. A jeśli firma wpada w stagnację, to automatycznie oznacza to samo dla wszystkich pracowników. Jak rozpoznać, że firma znalazła się w takim punkcie? Stojąca sprzedaż, brak nowych produktów i usług, nie zmieniająca się od wieków kadra zarządcza – to wszystko powinno nas zaalarmować.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.