×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ilu Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy?

  • Autor: pt
  • 28 sie 2017 11:25

Tylko 4 proc. osób spośród ok. 5 mld dorosłych na świecie to osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin i silnie zaangażowane w swoją pracę. Europa odnotowuje podobny udział populacji entuzjastycznie nastawionej do swojej pracy – tylko 4 proc. W Polsce, która zajmuje w rankingu 10. miejsce w Europie, 6 proc. populacji ma pracę w pełnym wymiarze godzin, która ich w pełni satysfakcjonuje.

Ilu Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Liczba pracujących, którzy określają swoją pracę jako tzw. great jobs, rzadko sięga 10 proc.

• Najwyższy wskaźnik ludzi odczuwających satysfakcję z pracy mają w Europie Szwecja, Norwegia, Dania i Serbia.

• Polska, w której 6% dorosłej populacji ma satysfakcjonującą, regularną pracę, zajmuje 10. pozycję.

- Brak odczuwania pełnej satysfakcji z pracy nie wyklucza zaangażowania w wykonywane zadania. Jednak tak niewielki procent ludzi wykonujących pracę z pasją, zarówno na świecie jak i w Polsce, oznacza niższą produktywność, mniejszą lojalność wobec pracodawców i w efekcie gorsze wyniki firm – mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Według Instytutu Gallupa, liczba pracujących, którzy określają swoją pracę jako tzw. great jobs, czyli pracę definiowaną jako zajęcie w pełnym wymiarze godzin, regularnie płatne, lubiane przez nich i w które są w pełni zaangażowani, rzadko sięga 10%.

Najwyższy wskaźnik ludzi odczuwających satysfakcję z pracy, sięgający 7%, uzyskały w Europie Szwecja, Norwegia, Dania i Serbia. Polska, w której 6% dorosłej populacji ma regularną pracę, która ich satysfakcjonuje,  zajmuje 10. pozycję w Europie.

Dobra praca (tzw. good jobs) definiowana jest przez Instytut jako zajęcie w pełnym wymiarze godzin, regularnie płatne. 35% populacji w Europie  pracuje w ten sposób, a w  Polsce 39%, co plasuje nas wyżej niż średnia europejska.

Stay interview – rozmowa z pracownikiem

Większość pracowników wykonuje polecenia, realizuje zadania, ale mentalnie nie angażuje się w  pracę. To pokazuje jak wiele jest do zmiany, zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców. Firmy, szczególnie na obecnym rynku kandydata, starają się różnymi sposobami zatrzymać pracownika, często zbyt późno. Prostym i pomocnym narzędziem do zbadania poziomu zaangażowania pracowników jest tzw. stay interview, czyli rozmowa z pracownikiem o jego potrzebach, plusach i minusach jego pracy.

- Taka rozmowa i wyciągnięte z niej wnioski pokazują mocne i słabe strony firmy jak i pracownika, usprawniają procesy decyzyjne i przede wszystkim pomagają dopasować systemy motywacyjne do realnych potrzeb pracowników – mówi Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ilu Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA