Podlegające Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Metropolitalne Obserwatorium
Społeczno-Ekonomiczne przygotowało mapę przepływów ludności mieszkającej na terenie GZM związanych z zatrudnieniem. Z zebranych danych wynika, że największy przepływ odbywa się na linii Katowice - Sosnowiec.

- Bliskie sąsiedztwo miast, dobra jakość infrastruktury drogowej, rozwijająca się siatka połączeń transportu publicznego i jego dostępność, wartość nieruchomości, a także zmiany społeczne związane m.in. z wyborem miejsca do życia, powodują, że coraz więcej osób pracuje poza miejscem zamieszkania - zwraca uwagę GZM.
- Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem powstała w oparciu o dane z 2016 r., które zawarte są w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanego w połowie 2019 r.
- Katowice to drugie po Warszawie miasto w Polsce, w którym odnotowano największą liczbę przyjeżdżających (do Katowic: 113 830, do Warszawy: 251 021). Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazły się Gliwice, gdzie do pracy przyjeżdżało 31 578 osób - informuje Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM.
Mapa i analiza dotycząca przejazdów została opublikowana na portalu InfoGZM, który jest opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, stanowiąc integralny element jednego ze strategicznych działań GZM czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Głównym celem obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w GZM oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.
Autorzy zwracają uwagę, że coraz więcej osób pracuje poza swoim miejscem zamieszkania. I chociaż sygnalizują, że w nadchodzących latach może się to zmienić ze względu na rozwój technologii informatycznych i popularyzację pracy zdalnej, to póki co każdego dnia przemieszczają się w ten sposób tysiące osób.
Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem na terenie GZM powstała w oparciu o dane z 2016 r., zawarte w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanym w połowie 2019 r. Wyniki badania pochodzą natomiast z administracyjnych źródeł danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, który odpowiedzialny jest za przygotowanie mapy, podkreśla, że pokazano na niej dane jedynie na poziomie GZM, ale podstawą do analizy były dane dla całego kraju.


Słowa kluczowe
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Katowice
- Gliwice
- Zabrze
- Sosnowiec
- Chorzów
- Dąbrowa Górnicza
- województwo śląskie
- praca
- zatrudnienie
KOMENTARZE (0)