PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gdzie mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jeżdżą do pracy? Powstała specjalna mapa

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 17 sie 2020 21:08

Podlegające Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Metropolitalne Obserwatorium
Społeczno-Ekonomiczne przygotowało mapę przepływów ludności mieszkającej na terenie GZM związanych z zatrudnieniem. Z zebranych danych wynika, że największy przepływ odbywa się na linii Katowice - Sosnowiec.

Gdzie mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jeżdżą do pracy? Powstała specjalna mapa
Katowice to drugie po Warszawie miasto w Polsce, w którym odnotowano największą liczbę przyjeżdżających do pracy (fot. katatonia82 / Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Bliskie sąsiedztwo miast, dobra jakość infrastruktury drogowej, rozwijająca się siatka połączeń transportu publicznego i jego dostępność, wartość nieruchomości, a także zmiany społeczne związane m.in. z wyborem miejsca do życia, powodują, że coraz więcej osób pracuje poza miejscem zamieszkania - zwraca uwagę GZM.
  • Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem powstała w oparciu o dane z 2016 r., które zawarte są w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanego w połowie 2019 r.
  • Katowice to drugie po Warszawie miasto w Polsce, w którym odnotowano największą liczbę przyjeżdżających (do Katowic: 113 830, do Warszawy: 251 021). Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazły się Gliwice, gdzie do pracy przyjeżdżało 31 578 osób - informuje Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM. 

Mapa i analiza dotycząca przejazdów została opublikowana na portalu InfoGZM, który jest opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, stanowiąc integralny element jednego ze strategicznych działań GZM czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Głównym celem obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w GZM oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.

Autorzy zwracają uwagę, że coraz więcej osób pracuje poza swoim miejscem zamieszkania. I chociaż sygnalizują, że w nadchodzących latach może się to zmienić ze względu na rozwój technologii informatycznych i popularyzację pracy zdalnej, to póki co każdego dnia przemieszczają się w ten sposób tysiące osób. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem na terenie GZM powstała w oparciu o dane z 2016 r., zawarte w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanym w połowie 2019 r. Wyniki badania pochodzą natomiast z administracyjnych źródeł danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, który odpowiedzialny jest za przygotowanie mapy, podkreśla, że pokazano na niej dane jedynie na poziomie GZM, ale podstawą do analizy były dane dla całego kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdzie mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jeżdżą do pracy? Powstała specjalna mapa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA