×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy widzą poważny problem z pracownikami, ale... większość nie planuje go rozwiązać

IT, budownictwo, logistyka i handel detaliczny - jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to właśnie w tych branżach wciąż najbardziej brakuje rąk do pracy. Deficyt pracowników dotyka jednak znacznie więcej branż. Wiele polskich firm deklaruje, że ma problem, by pozyskać pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Firmy widzą poważny problem z pracownikami, ale... większość nie planuje go rozwiązać
72 proc. firm nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje takiego przedsięwzięcia w 2022 r. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że 91 proc.  ankietowanych firm ma trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach, co stanowi barierę w ich działalności. Jednocześnie aż 72 proc. przedsiębiorstw nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje takiego przedsięwzięcia w 2022 r.

- Te kompetencje dziś odgrywają bardzo ważną rolę i to jest kwestia tego, że z jednej strony mamy braki ilościowe, bo jesteśmy świadomi, że od ponad dekady Polska jest w trendzie kryzysu demograficznego. Drugim elementem, równie istotnym, jest kwestia dopasowania, bo gdy już mamy te zasoby kadrowe, wiemy, że będą się kurczyły. Kluczowe jest dzisiaj to, żeby nie popełniać pewnych błędów przeszłości i zadbać o to, żeby te osoby miały kwalifikacje, odpowiednie kompetencje i kształciły się w tych zawodach, które będą niezbędne nie tylko dziś, ale za parę miesięcy, lat, dekadę, czy dwie - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wynika z badań, poza specjalistyczną wiedzą branżową pracownikom brakuje głównie tak zwanych kompetencji miękkich. 48 proc. badanych przedsiębiorców jako  "deficytową kompetencję" wśród pracowników wskazało kreatywność, 41 proc. umiejętność współpracy z innymi, 36 proc. umiejętność "krytycznego myślenia", a 33 proc. odczuwało niedobór pracowników potrafiących rozwiązywać złożone problemy.

- Nasze badania pokazują, że bardzo ważną cechą jest cecha związana z krytycznym myśleniem, żeby pracownik był w stanie wykonywać odpowiednie analizy. Nie tylko podążał za poleceniami, oczekiwaniami, ale również sam mógł krytycznie podchodzić do elementów, którymi się musi na co dzień zajmować. Umieć weryfikować informacje, weryfikować źródła, wiedzieć, w jaki sposób łączyć ze sobą fakty. Osoba, która dopiero zaczyna ścieżkę kariery, na pewno powinna się skupić na tych twardych umiejętnościach, które staną się przepustką do wejścia na rynek pracy, natomiast długoterminowo warto inwestować w umiejętności poznawcze - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Raport nie pozostawia jednak złudzeń, jeśli chodzi o dostępność rynku pracy dla osób 50+. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wciąż mamy do czynienia z pewnymi formami dyskryminacji osób po pięćdziesiątym roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Firmy widzą poważny problem z pracownikami, ale... większość nie planuje go rozwiązać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • EMIGRACJA 2022-05-10 11:05:58

  ŻADNYCH DZIECI W TYM KRAJU gdzie "parch" może zniszczyć całą rodzinę !!!!! My z żoną oraz rodzeństwem całkowicie zdemoralizowanej nastolatki przeżyliśmy TOTALNĄ traumę wychowawczą gdy ta nie chodziła do szkoły, ćpała, chlała, i paliła papierowy nie mówiąc o starszych facetach. Walczyliśmy o nią kosztem swojego zdrowia, naszych finansów oraz kosztem młodszego rodzeństwa a dziś po wyjściu z ośrodka wykonała prowokacje i poszła sobie z domu i płacimy jej alimenty mając dwa kredyty a żyjemy już z chwilówek. Sąd w Mielcu na pismo z pomówieniami przyznał jej ogromną kwotę a nam sama Ona założyła komornika i byliśmy kilka miesięcy bez środków do życia. Bezczelną małolatę uwiarygadniał MOPs który z nami WALCZYŁ a małolata korzystała z prawa dziecka i robiła co chciała. Oczywiście była szkolona jak wyciągać pieniądze i ile się jej należy oraz kiedy może jechać po 15tce z starymi facetami przez osoby z urzędów - TEN KRAJ TO MASAKRA !!!! PATOLOGIA PRAWNA I CAŁKOWITA DEMORALIZACJA RODZINY !!! Wykorzystywanie pracujących, bez nałogów i ambitnych ludzi wtym kraju to standard a przepraszamy ale "PASOŻYTY" dzięki instytucji MOPs na tym jadą = NIGDY WIĘCEJ DZIECI W TYM HORYM KRAJU !!! TYLKO EMIGRACJA

 • PATOSYSTEM 2022-05-10 11:04:59

  ŻADNYCH DZIECI W TYM KRAJU gdzie "parch" może zniszczyć całą rodzinę !!!!! My z żoną oraz rodzeństwem całkowicie zdemoralizowanej nastolatki przeżyliśmy TOTALNĄ traumę wychowawczą gdy ta nie chodziła do szkoły, ćpała, chlała, i paliła papierowy nie mówiąc o starszych facetach. Walczyliśmy o nią kosztem swojego zdrowia, naszych finansów oraz kosztem młodszego rodzeństwa a dziś po wyjściu z ośrodka wykonała prowokacje i poszła sobie z domu i płacimy jej alimenty mając dwa kredyty a żyjemy już z chwilówek. Sąd w Mielcu na pismo z pomówieniami przyznał jej ogromną kwotę a nam sama Ona założyła komornika i byliśmy kilka miesięcy bez środków do życia. Bezczelną małolatę uwiarygadniał MOPs który z nami WALCZYŁ a małolata korzystała z prawa dziecka i robiła co chciała. Oczywiście była szkolona jak wyciągać pieniądze i ile się jej należy oraz kiedy może jechać po 15tce z starymi facetami przez osoby z urzędów - TEN KRAJ TO MASAKRA !!!! PATOLOGIA PRAWNA I CAŁKOWITA DEMORALIZACJA RODZINY !!! Wykorzystywanie pracujących, bez nałogów i ambitnych ludzi wtym kraju to standard a przepraszamy ale "PASOŻYTY" dzięki instytucji MOPs na tym jadą = NIGDY WIĘCEJ DZIECI W TYM HORYM KRAJU !!!

 • Obatel 2022-05-10 09:26:25

  Z raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że 91 proc. ankietowanych firm ma trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach, ale wiele firm ma braki kadrowe i nawet chętnie zatrudni bez kompencji zawodowych a jedyne kompetencje to chęc do pracy. Ale trudno jest konkurować z opieką socjalna w RP.

  • Adrian 2022-05-10 11:00:41

   Jaką opieką socjalną ? 85% bezrobotnych bez zasiłków dla bezrobotnych i 150 zł zasiłku z mops nazywasz opieką socjalną. Firmy szukają osób których nie ma bo szkoły zawodowe nie istnieją od 20 lat. A jeszcze odrzucają kandydatów spełniających część wymagań formalnych jak papierek zawodowy ale wiek powyżej 45 lat to nie dostanie się pracy.

 • jfo 2022-05-09 23:16:50

  W IT brakuje niewolnikow a nie pracownikow. Znam wiele przypadkow zwolnien w IT ludzi, ktorzy dobrze pracowali przez kilkanascie lat, ktorych zwolniono w zenujacy sposob, szantazujac ich najpierw dyscyplinarnym zwolnieniem z jakimis durnymi zarzutami. Jesli zwalnia sie czlowieka, ktory sie sprawdzal przez kilkanascie lat to wg mnie stal sie on po prostu za drogi i lepiej zastapic go skonczona liczba studentow. Wezcie to pod uwage wszyscy, ktorzy chcecie pracowac w IT, ze w tych firmach niemal nie ma ludzi 50+, mimo ze ten rynek ma juz 30 lat. Gdzie sie podziali? Wiekszosc z Was nie bedzie dyrektorami wiec bierzcie pod uwage to, ze jak tylko sie okaze, ze mozna was zastapic mlodszym i tanszym egemplazem, to nikt nie bedzie sie dlugo zastanawial. Oprogramowanie pisze sie wlasnie tak, zeby latwo bylo wymieniac jego moduly ale tez ludzi, ktorzy je tworza. Firma potrzebuje najwyzej kilku geniuszy, ktorzy zarabiaja krocie i rzeszy wyrobnikow, ktorzy zarabiaja tak sobie i ktorych pozbedzie sie jesli uzna, ze mozna ich zastapic.

  • Viper 2022-05-10 12:42:21

   Każdy wie, że praca w IT to słaba opcja. Pieniądze porównywalne z kilkunastoma łatwiejszymi branżami, ale 12-15 godzin pracy dziennie i nieustanna nauka po to tylko, żeby kompetencje stały się bezwartościowe po 2-3 latach.

   • co? 2022-06-05 08:57:54

    No z jakimi innymi branżami?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA