PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Delegujesz pracowników do Holandii? Dowiedz się, jakie wymogi musisz spełnić

„Zatrudnienie Polaków w Holandii na zasadzie delegowania przez polskie agencje pracy tymczasowej i polskich pracodawców utrzymuje się od lat. Ważne, by odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rząd Holandii chce mieć pewność, że może skontrolować warunki pracy pracownika. Dla agencji ważne jest, by pokazać, że działają zgodnie z prawem” – mówi Urszula Kozłowska, Doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Delegujesz pracowników do Holandii? Dowiedz się, jakie wymogi musisz spełnić
fot. Richard van Elferen

Oprócz wskazanych wyżej podmiotów, obowiązek ten spoczywa także na firmach międzynarodowych, które delegują pracowników do swoich oddziałów w Holandii.

Formalności. Co musisz zrobić?

Formalności, których należy dokonać, nie ma zbyt wiele. Podobnie jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, Holandia wprowadziła obowiązek notyfikacji polegający na konieczności zgłoszenia danych pracowników i danych dotyczących wykonywanego projektu w specjalnym systemie przed podjęciem przez nich pracy. Natomiast ważne jest potwierdzenie notyfikacji przez usługobiorcę w Holandii, jak również dbanie, by dane były aktualne – dodaje Kozłowska. W praktyce oznacza to, że pracodawca musi na bieżąco zgłaszać wszelkie zmiany w delegowaniu.

Dostęp do systemu znajduje się na portalu postedworkers.nl, link do systemu można znaleźć również na stronie wHolandii.pl (portal w j.polskim), oznaczony jako ‘notyfikacja online’ (‘online melden’ lub ‘online reporting)’.

Holandia wprowadziła obowiązek notyfikacji dn. 1 marca 2020 roku na podstawie przepisów unijnych.

Obowiązek notyfikacji – na co zwrócić uwagę? 

Obowiązek notyfikacji muszą spełnić wszyscy pracodawcy delegujący pracowników do Holandii, bez względu na sektor zatrudnienia pracowników i ich obywatelstwo. Z pewnymi zastrzeżeniami.

Warunki delegowania obywateli krajów trzecich są inne niż w przypadku obywateli krajów Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej tutaj. Także w przypadku osób samozatrudnionych te reguły nieznacznie się różnią. Dowiedz się więcej tutaj.

Co więcej, sektor transportu musi jednak trzymać rękę na pulsie. Wkrótce wymogi względem notyfikacji kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym zmienią się. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, wHolandii.pl – mówi Kozłowska. Na tę chwilę odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się, czy konkretna forma zatrudnienia w sektorze transportu podlega obowiązkowi notyfikacji.

Podwykonawcy również zobowiązani są dokonać notyfikacji. W tej sytuacji, jeśli firma dostarcza pracowników do polskiej firmy, która następnie deleguje pracowników do Holandii, wówczas jako usługobiorcę należy wskazać firmę polską. De facto w takim zgłoszeniu dane odbiorcy holenderskiego zgłaszane są dopiero przez firmę polską, która z usług podwykonawcy korzysta. Kwestie podwykonawstwa są szczegółowo omówione na tej stronie.

Notyfikacja – podpowiadamy, jak jej dokonać

Dokonanie notyfikacji nie jest skomplikowane, ale może okazać się czasochłonne. Tym bardziej, że system nie jest dostępny w j.polskim. Opracowana przez ambasadę animacja (oraz instrukcja dla użytkownika systemu notyfikacji) umożliwia zapoznanie się z poszczególnymi etapami notyfikacji, od założenia konta, przez wprowadzenie danych, po ich weryfikację.

Skorzystaj z kilku podpowiedzi

1. Wypełniasz zgłoszenie po raz pierwszy? Nie spiesz się
Zaplanuj odpowiednio więcej czasu, jeśli dokonujesz notyfikacji po raz pierwszy. Musisz wprowadzić sporo danych, a system nie jest dostępny w j.polskim. Przygotuj informacje, których będziesz potrzebował. Skorzystaj z listy wymaganych danych na stronie wHolandii.

2. Masz wątpliwości? Czytaj definicje
Przy niektórych pytaniach, które wydają się problematyczne, znajdziesz podpowiedzi. Kliknij na ikonkę znaku zapytania (‘?’), by się z nimi zapoznać. Możesz też skorzystać z podpowiedzi, oglądając animację opracowaną przez ambasadę.

3. Nie posiadasz wszystkich danych? Sprawdź, czy są obowiązkowe
Oczywiście najlepiej jest podać wszystkie informacje, ale czasem możesz ich nie mieć. Upewnij się, że są one konieczne do dokonania notyfikacji. Obowiązkowe pola zaznaczone są gwiazdką (‘*’).

4. Korzystaj z dostępnych funkcji systemu
Ułatw sobie pracę, korzystając z systemu kopiowania danych. To ważne, np. gdy chcesz wprowadzić dane wielu pracowników lub przedłużyć czas trwania świadczenia przez nich pracy. Ikonkę kopiowania znajdziesz w podzakładce ‘My tasks’ w głównym menu systemu. Jest ona oznaczona kwadratem. Następnie wybierz dane, które chcesz skopiować.

Surowe kary za niedopełnienie obowiązku notyfikacji

Za niedopełnienie obowiązku notyfikacji grożą surowe kary, np. za brak spełnienia obowiązku notyfikacji w stosunku do nie więcej niż 10 pracowników pracodawcy zagranicznemu grozi kara grzywny do wysokości 1500 EUR. Grzywna jest odpowiednio wyższa w przypadku większej liczby pracowników.

 

Więcej informacji na temat delegowania pracowników do Holandii znajdziesz na portalu wHolandii.pl (w j.polskim) oraz na postedworkers.nl.

Zapoznaj się także z animacją oraz instrukcją dla użytkownika systemu notyfikacji.

 


Artykuł opracowany przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA