PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy zadowoleni. Szykują się podwyżki i awanse dla mundurowych

 • Autor: PAP
 • 20 wrz 2021 16:36

Podwyżka o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku - to nowa oferta MSWiA dla funkcjonariuszy. Zdaniem związkowców propozycje idą w dobrym kierunku.

Związkowcy zadowoleni. Szykują się podwyżki i awanse dla mundurowych
Nowa propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA z wiceszefem tego resortu Maciejem Wąsikiem.
 • Nowa propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną.
 • Jak zaznacza MSWiA, daje to kwotę 500 zł netto.

Resort poinformował również, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. MSWiA przypomniało, że w przyszłym roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc.

Kolejna propozycja dotyczyła awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Resort zaproponował, że funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5.

"Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat - co roku 25 proc. funkcjonariuszy" - podało MSWiA. Awans w policji - jak zaznaczył resort - otrzyma ok. 64 tys. funkcjonariuszy, w PSP - prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej - prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

"Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego" - zaznaczyło MSWiA. Jak dodano, wcześniej ze stroną związkową wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

"Te propozycje są dużo dalej idące niż wcześniejsze. To dobrze" - ocenił w rozmowie z PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodał, że uwzględniają one m.in. podwyżkę taką, jaką chciały związki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Związkowcy zadowoleni. Szykują się podwyżki i awanse dla mundurowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • wasyl 2021-09-24 21:42:44

  powini pracować za darmo policjanci w polsce

 • Olo 2021-09-20 17:34:04

  Najlepiej złożyć nowe propozycje z których też można się nie wywiązać jak z poprzednich🤣

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA