ZUS: Urzędnicy świętują 80. urodziny na bogato, a przedsiębiorców i pracowników czeka podwyżka składek

Szacuje się, że ZUS na obchody 80 urodzin wydał co najmniej milion złotych. Organizowano imprezy i konferencje, wyemitowano film w TVP, a pracownicy otrzymali nagrody finansowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS: Urzędnicy świętują 80. urodziny na bogato, a przedsiębiorców i pracowników czeka podwyżka składek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 gru 2014 11:50


Portal Money.pl sprawdził jak ZUS obchodził swoje 80-lecie. Dokumentalny film-laurka „80 lat ZUS” wyemitowany w najlepszym paśmie w telewizji publicznej, imprezy, wystawy, konferencje, setki odznaczeń – tak od kwietnia tego roku świętowali urzędnicy. W maju br. koszty funkcjonowania ZUS podskoczyły o 2 mln 346 tys. Ile z tego wydano z okazji 80-lecia zakładu?

Czytaj też: 17 tys. zł na miesiąc bez dodatków - tyle zarabia się w ZUS

Chociaż rzecznik ZUS niechętnie udzielał informacji, to jednak Money.pl oszacował koszty obchodów urodzin. Prawie pół miliona zł (499 tys. zł) kosztowały same imprezy. - Uroczystości rocznicowe z okazji 80-lecia powołania ZUS odbyły się w Warszawie, w Płocku, w Krakowie, w Gdańsku, we Wrocławiu - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik zakładu.

Z kolei na produkcję 20-minutowego filmu, który wychwala dzisiejszy ZUS, wydano 279 tys. zł. Money.pl oprosił o wycenę dokumentu World Video, filmową firmę producencką. - W przypadku 20 minutowego dokumentu z udziałem aktorów, same koszty produkcji i montażu wraz z prawami do motywów muzycznych i scenariuszem, to wydatek około 20 tysięcy zł. W sumie taki film można wyprodukować za nie więcej niż 35 tys. zł - wylicza dla serwisu Paweł Gajewski, producent filmowy.

Czytaj też: Były pracownik ZUS: takiej pracy nie życzę największemu wrogowi

A co z emisją filmu w TVP1? Rzecznik ZUS zapewnia, że była bezpłatna. Natomiast Jacek Rakowiecki z Telewizji Polskiej twierdzi, że dokument puszczono jako program sponsorowany, co wyraźnie zaznaczały wyemitowane przed i po plansze.

Niemałą cześć pieniędzy pochłonęły także dodatki pieniężne dla pracowników. Jacek Dziekan poinformował, że z okazji 80 urodzin nikt nie dostał premii. Jak sprawdził serwis Money.pl premii może i nie było, ale... nagrody tak. Prawie wszyscy pracownicy (46 tys. osób) dostali bonusy pieniężne.

- Pracownicy otrzymują nagrody zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy – wyjaśnia ZUS. 5 proc. corocznego funduszu wynagrodzeń jest przeznaczona na nagrody, zatem w tym roku 105 mln zł zostanie przeznaczone na gratyfikacje pieniężne.

Niestety radości urzędników nie będą mogli podzielić przedsiębiorcy. W przyszłym roku pracodawców i pracowników czeka podwyżka składek z 772,06 do 817,40 zł (bez ubezpieczenia zdrowotnego) – ocenia Money.pl na podstawie założeń budżetu na 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

prac.zus 2014-12-05 19:12:15

nie pamiętam, abyśmy dostali jakieś nagrody, premie czy bonusy z tej okazji, jestem pracownikiem ZUS 20 lat, tu tylko wykorzystują ludzi, wykańczają nas psychicznie, mam na myśli naszych szefów , sobie może i dają te premie, ale nam zwykłym robolom nie

niewolnik 2014-12-04 21:20:24

pracuję w tej instytucji 21 lat ale takiego poniżania ludzi i marnej pensji to nie było nigdy! niech ktoś nareszcie sprawdzi ile zarabiają pracownicy i napisze prawdę o wyrobnikach za marne grosze

fg 2014-12-02 14:22:40

cytujecie tekst z money.pl, i nawet zródła nie potraficie przepisać. Nawet tyle trudno nie jestescie sobie w stanie zadać?