Zrezygnujesz z pracy albo... Czasem bycie radnym to bilet w jedną stronę

Trzy miesiące od momentu ślubowania mają radni, by zadecydować, czy wybierają mandat, czy pracę na dotychczasowym stanowisku. Są bowiem funkcje, których nie można łączyć z zasiadaniem w radzie czy w sejmiku województwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zrezygnujesz z pracy albo... Czasem bycie radnym to bilet w jedną stronę

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

2 gru 2014 6:29


Dla wielu radnych, zwłaszcza tych, którzy debiutują, zasady dotyczące zakazu łączenia określonych zawodów z mandatem nie zawsze są jasne. Tymczasem to w ich gestii leży zrezygnowanie z dotychczasowych funkcji. Takie same zasady obowiązują zarówno w radzie gminy czy miasta, a także w sejmiku województwa.

Czytaj też: Karty parkingowe, delegacje i dodatki. Na co mogą liczyć radni?

Radni nie powinni pracować w urzędzie w miejscowości, w której uzyskali mandat, w tym także nim kierować. Oznacza to, że radny nie może być jednocześnie burmistrzem czy prezydentem. Ponadto na terenie swojej miejscowości ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Ten ostatni zapis bywa jednak lekceważony przez samorządowców. Można tutaj przywołać przykład Krzysztofa Szyszlaka, który w tym roku został odwołany ze stanowiska członka zarządu powiatu w Białogardzie, bo jednocześnie prowadził przedsiębiorstwo produkcyjno-gastronomiczno-handlowe na mieniu komunalnym miasta.

Na tym jednak nie koniec. Radni nie mogą zasiadać na kierowniczych stanowiskach w spółkach z udziałem gminy, a także sprawować funkcji wojewody lub wicewojewody oraz realizować mandatu posła czy senatora.

Czytaj też: Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

Zakazy wynikają jednak nie tylko z ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ale także z innych przepisów. Radnym nie może być osoba pracująca w samorządowych kolegiach odwoławczych oraz regionalnych izbach obrachunkowych.

Dotyczy to także prezesa, wiceprezesów, pracowników i dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, członków rady NFZ i rad oddziałów wojewódzkich NFZ.   

Do kolidujących z mandatem radnego zajęć należy także praca sędziego, prokuratora oraz pracownika Najwyższej Izby Kontroli.     

Czytaj też: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.