Zmiany kadrowe w spółkach po wyborach to norma. Tak było w ubiegłych latach

Wywiadownia Cribis.pl przeanalizowała zmiany kadrowe w spółkach skarbu państwa w ostatnich latach. Jak wynika z badań, zarówno po wyborach w 2001, 2007, 2011 i 2015 r., bez względu na to, które partie rządziły (SLD-UP, PiS, PO), można było zaobserwować wzmożone ruchy kadrowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany kadrowe w spółkach po wyborach to norma. Tak było w ubiegłych latach

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 gru 2015 16:01


Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej dla małych i średnich firm cribis.pl, każda zmiana władzy w Polsce w latach 2001-2015 oznaczała wzmożone ruchy kadrowe w spółkach skarbu państwa. Dotyczyło to zarówno spółek-matek, jak i spółek-córek.

- Na podstawie zbadanych firm można zauważyć ten sam poziom ruchów kadrowych w spółkach - matkach po każdej zmianie władzy. Prognozując na podstawie trzech ostatnich zmian rządu, można przypuszczać, że i tym razem będzie dokładnie tak samo i doświadczymy około tysiąca zmian, to jest łącznie przyjść i odejść w spółkach skarbu państwa – mówi Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu cribis.pl.

Spółki, których udziałowcem jest skarb państwa (źródło: mat. prasowe) Spółki, których udziałowcem jest skarb państwa (źródło: mat. prasowe)

Dla uzyskania pełniejszego obrazu sytuacji, pod uwagę w badaniu wzięto także podobne do badanych firmy rynkowe, w których udziałowcem nie jest skarb państwa. Wyraźnie widać, że od 10 lat fluktuacja kadry w spółkach rynkowych jest mniejsza, aniżeli w podmiotach, w których udziały ma skarb państwa lub ministerstwo.

Przedwyborczy exodus?

W badaniu zaobserwować można także wzmożone ruchy kadrowe przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi (z przewagą przyjść nad odejściami) w spółkach-córkach (firmach, w których udziały mają spółki-matki).

Spółki - córki (źródło: mat. prasowe) Spółki - córki (źródło: mat. prasowe)

Jak pokazują dane cribis.pl, w spółkach-matkach w całym badanym okresie przeważały przyjęcia nowych osób nad odejściami (średnio rocznie około 25-50 więcej przyjść aniżeli odejść). Dopiero lata 2013-2015 to zauważalny odpływ kadry - średnio 25 odejść więcej niż przyjęć nowych osób.
W spółkach-córkach od 2001 r. mamy nieprzerwanie do czynienia z przewagą przyjęć nad odejściami.

*Cribis.pl zbadał ponad 1100 firm, w których udziały ma skarb państwa lub ministerstwo (spółki-matki), a także blisko 520 firm spółek-córek, czyli firm, w których udziały mają spółki państwowe. Zbadanych zostało również ponad 4600 firm, w których udziałowcem nie jest ani skarb państwa, ani ministerstwo, ani żadna ze spółek-córek. Każda zmiana to albo odejście albo przyjście; każde odejście liczone jest jako 1, każde przyjście także liczone jest jako 1. Ich suma daje wynik ruchów kadrowych. Pod uwagę wzięte zostały tylko osoby z zarządów - to jest wszystkie osoby zarejestrowane w KRS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.