×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zawirowania kadrowe coraz bardziej ciążą sądom

  • Autor: aw/PAP
  • 3 sty 2018 6:28

Już blisko pół roku trwa średnio proces. Powodem są m.in. nieobsadzone wakaty. Resort sprawiedliwości zapowiada w styczniu duży nabór do sądów rejonowych i wyższych instancji.

Zawirowania kadrowe coraz bardziej ciążą sądom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Polskie sądy znów wolniej pracują. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, które poznała "Rzeczpospolita", czas oczekiwania na wyrok w 2017 r. jeszcze się wydłużył. Czeka się średnio 5,4 miesiąca (i to tylko w pierwszej instancji). Dla porównania w 2016 r. załatwienie sprawy zajmowało średnio 4,7 miesiąca.

Większość wskaźników obrazujących pracę sądów w ostatnich miesiącach się pogorszyła. Wydłużył się np. czas załatwiania sprawy od wpłynięcia jej do sądu aż do egzekucji komorniczej. Sądy nie radzą sobie też z nadrabianiem zaległości. Przybyło spraw trwających dłużej niż rok i trzy lata - czytamy w artykule.

Jak informuje "Rzeczpospolita", "sędziowie nie mają wątpliwości, że to wina polityki ministra Zbigniewa Ziobry". "Niestabilność, brak koncepcji organizacyjnej i zbyt często zmieniające się przepisy" - to powody takiego stanu rzeczy zdaniem Jarosława Gwizdaka, sędziego z Katowic.

Innym z powodów są nieobsadzone przez cały 2017 r. wakaty - czytamy w "Rz".

"W styczniu to ma się zmienić, pojawią się pierwsze obwieszczenia o konkursach na wolne etaty. Szykuje się więc duży nabór do sądów rejonowych, ale też wiele stanowisk pojawi się w sądach wyższych instancji: okręgowych i apelacyjnych" - odpowiada na zarzuty "Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawirowania kadrowe coraz bardziej ciążą sądom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA