Zalewska o likwidacji godzin karcianych: Będą konsultacje ze związkami zawodowymi

- Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację tzw. godzin karcianych przedstawiony zostanie w styczniu; będzie to projekt rządowy - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. Godziny mają być zlikwidowane od 1 września 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zalewska o likwidacji godzin karcianych: Będą konsultacje ze związkami zawodowymi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 gru 2015 17:50


Na pierwszym plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister edukacji poinformowała, że zapisy dotyczące likwidacji "godzin karcianych" zostały wycofane z projektu poselskiego i znajdą się w projekcie rządowym. "Te zmiany i tak wchodzą od września, dlatego można nad nimi spokojnie procedować" - zaznaczyła.

Tak zwane godziny karciane (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Zalewska, pytana przez o zapowiedziany projekt rządowy poinformowała, że projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację godzin karcianych przedstawiony zostanie w styczniu. "Przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje ze związkami zawodowymi" - zapewniła minister.

Podtrzymała swoją wcześniejszą zapowiedź, że chce, by godziny karciane przestały obowiązywać od nowego roku szkolnego 2016/2017. Wyjaśniła, że wprowadzenie wcześniej tej zmiany mogłoby zaburzyć pracę szkół, gdyż godziny karciane są wpisane w ich plany organizacji.

Likwidację godzin karcianych zapowiedziała w expose premier Beata Szydło jako jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Godziny te, od samego ich wprowadzenia we wrześniu 2009 r., były krytykowane przez wszystkie związki zawodowe zrzeszające nauczycieli. Początkowo była to jedna godzina, rok później wprowadzono drugą.

Obecnie w Sejmie są dwa projekty dotyczące zmian w prawie oświatowym. Zostały one złożone jako poselskie, gdyż - jak wyjaśniła Zalewska - chodzi o jak najszybsze ich uchwalenie, jeszcze w tym roku. Jest to projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszący obowiązek szkolny dla sześciolatków i przywracający obowiązek dla siedmiolatków oraz projekt ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

patolog 2015-12-15 12:55:25

Zygi, ale ty masz malutki móżdżek. Zostaw komputer, zajmij się czymś pożytecznym.

Zygi 2015-12-15 11:26:47

Do martel: Kółka będą one są innej że tak powiem puli. To czy zajęcia są ciekaw nie zależy czy nauczyciel dostaję za pieniądze czy nie. Ale sam pomyśl chciałbyś pracować za darmo? Nie ma innego w Polsce zawodu który ma narzuconą pracę przepisami prawa bez prawa do wynagrodzenia.

Zygi 2015-12-15 11:22:02

Do oleś_ka: Napisz co robisz bo za godzinami pracy na rzecz pracodawcy? łopatę czyścisz?