Wzywają prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego do złożenia dymisji

- Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska wystosowała we wtorek petycję, w której wezwała prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka do złożenia dymisji. 15 września ma się odbyć referendum w sprawie odwołania Chojniaka, który nie zamierza podać się do dymisji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzywają prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego do złożenia dymisji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 lip 2013 15:41


ZAKTUALIZOWANA: "Krytykując inicjatywę referendalną Krzysztof Chojniak wielokrotnie powoływał się na koszty, ok. 100 tys. zł, jakie budżet miasta będzie musiał ponieść w związku z organizacją referendum. Teraz pan prezydent ma okazję, by honorowo zrezygnować z funkcji oszczędzając tym samym nasze pieniądze" - powiedział pełnomocnik organizatorów referendum Marcin Pampuch.

Krzysztof Chojniak oświadczył, że nie poda się do dymisji. "Mandat prezydenta miasta powierzono mi w bezpośrednich wyborach wybierając mnie na drugą kadencję już w pierwszej turze, co było rzadkością w skali kraju. Jest to wystarczający mandat do sprawowania tej funkcji" - napisał prezydent Piotrkowa Trybunalskiego w oświadczeniu.

Z inicjatywą zorganizowania referendum ws. odwołania prezydenta miasta wystąpiła grupa ponad 80 piotrkowian skupionych wokół Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej (PIO). Zdaniem Pampucha są to osoby niezwiązane z żadną partią polityczną.

Inicjatorzy referendum prezydentowi Chojniakowi zarzucają m.in. arogancję i brak dialogu z mieszkańcami. Zwracają też uwagę na wysokie koszty życia w Piotrkowie, większe niż w miastach ościennych i np. w Krakowie, brak miejsc pracy i rosnące bezrobocie wynoszące już ponad 14 proc.

Obarczają go również winą za dochodzące do 200 mln zł zadłużenie miasta. Ich zdaniem w Piotrkowie Trybunalskim dochodzi do niegospodarności w zakresie realizowanych inwestycji, a pod pożyczki i kredyty bankowe zastawiane są szkoły czy ośrodki sportowe. Inicjatorzy referendum zarzucają też prezydentowi bałagan związany z nieudolnym wprowadzeniem nowej ustawy śmieciowej.

"Zawsze może znaleźć się grupa niezadowolonych ludzi. Takie są prawa i uroki demokracji, mogą oni złożyć wniosek. Jest to dla mnie sygnał do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców" - tak prezydent Piotrkowa Trybunalskiego skomentował złożenie wniosku o referendum.

Aby referendum się odbyło, pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli prawie 6100 mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. 15 lipca wraz z blisko 9 tys. podpisów wniosek trafił do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim, który dziesięć dni później ogłosił postanowienie o przeprowadzeniu referendum, którego termin został wyznaczony na 15 września.

Krzysztof Chojniak kieruje miastem drugą kadencję. Wcześniej był miejskim radnym, a później wiceprezydentem. W ostatnich wyborach w 2010 roku - startując jako kandydat KWW Krzysztofa Chojniaka "Razem dla Piotrkowa" - wygrał w pierwszej turze zdobywając 55,28 proc. głosów poparcia. Zagłosowało na niego ponad 16 tys. osób. Pokonał Andrzeja Czaplę (kandydata PO), który zdobył 17,1 proc. i Jana Dziemdziorę (SLD) - 13,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.