×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wynagrodzenia asystentów prokuratorów do zmiany. Ile zarobią?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 5 sie 2019 11:03

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) przekazało, że do prac prawnych przekazano 5 sierpnia nowelizację rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów.

Wynagrodzenia asystentów prokuratorów do zmiany. Ile zarobią?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Zmiany w rozporządzeniu są podyktowane zróżnicowaniem obowiązków, które wykonują w jednostkach prokuratury asystenci.
  • Jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości, określony w 2016 r. przedział wynagrodzenia zasadniczego asystentów oraz starszych asystentów prokuratorów jest "zbyt mało elastyczny."
  • W ustawie budżetowej wzrost poziomu wynagrodzeń w 2019 r. został zaplanowany na poziomie 5 proc.

Projekt jest na wstępnym etapie prac legislacyjnych. Trafił 5 sierpnia do opiniowania. Zakłada zmianę 5 art., w tym zmianę załącznika precyzującego wynagrodzenia zasadnicze asystentów i starszych asystentów prokuratorów.

Jak czytamy w uzasadnieniu w obowiązującym rozporządzeniu z 21 listopada 2016 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów wysokość wynagrodzenia zasadniczego tych generalnie określona została w przedziale od 3000 zł. do 4200 zł.

"Wysokość tego wynagrodzenia, przy zastosowaniu tzw. systemu widełkowego, różnicowana jest w zależności od szczebla jednostki organizacyjnej prokuratury, w której zatrudnieni są asystenci oraz starsi asystenci prokuratorów, podobnie jak się to ma w przypadku wynagrodzeń prokuratorów. Nadto zróżnicowano również wynagrodzenia zasadnicze asystentów i starszych asystentów prokuratorów biorąc pod uwagę wymogi niezbędne do objęcia każdego z tych stanowisk" - dodają uzasadniający zmianę.

Czytaj też: Prezes PiS: Polacy muszą mieć pracę

W tym miejscu wskazać należy, że o ile art. 175 § 2-4 Prawa o prokuraturze określa taki sam zakres czynności, do jakich uprawniony jest asystent prokuratora oraz starszy asystent prokuratora, o tyle już przesłanki do zajmowania stanowiska starszego asystenta prokuratora wymienione w art. 176 § 3 Prawa o prokuraturze stanowią dodatkowe wymogi dla objęcia tego drugiego stanowiska. Różnicuje to płace w jednostkach w zależności od piastowanego urzędu.

"Kwalifikowane wymagania stawiane przez ustawodawcę osobom obejmującym stanowisko starszego asystenta prokuratora muszą znajdować dopełnienie w zróżnicowaniu zakresu jego ustawowych uprawnień bądź zróżnicowaniu statusu finansowego" czytamy jeszcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenia asystentów prokuratorów do zmiany. Ile zarobią?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA