×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wójt udzielał ślubu pod wpływem alkoholu. Został skazany

  • Autor: PAP/AT
  • 27 paź 2017 12:55

Sąd Rejonowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie wójta Żelazkowa, który udzielił ślubu pod wpływem alkoholu.

Wójt udzielał ślubu pod wpływem alkoholu. Został skazany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• 5 tys. zł grzywny ma zapłacić wójt Żelazkowa za udzielenie ślubu pod wpływem alkoholu.

• Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego.

• Wyrok jest nieprawomocny; obrońca wójta Marian Wojnarowski zapowiada apelację.

"Sąd przyjął, że oskarżony działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego nupturientów do prawidłowego zawarcia przez nich związku małżeńskiego" - powiedziała prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu Elżbieta Kwaśniewska.

Jak dodała, sąd skazał wójta na karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych oraz zasądził pokrycie przez niego kosztów sądowych.

Wyrok jest nieprawomocny; obrońca wójta Marian Wojnarowski zapowiada apelację.

Do zdarzenia doszło 21 listopada 2015 roku. Policję do Urzędu Gminy w Żelazkowie wezwał jeden z gości weselnych - policjant z Poznania; poinformował, że wójt udzielający ślubu znajduje się prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Potwierdzali to również świadkowie ceremonii ślubnej. Wójt odmówił policjantom udziału w badaniu alkomatem, dlatego w szpitalu pobrano mu krew do badań. Prokuratorskie postępowanie wykazało później, że w chwili udzielania ślubu wójt Żelazkowa miał nie mniej niż 2,4 promila alkoholu we krwi.

Prokurator Rejonowy w Kaliszu Maciej Leki oskarżył wójta gminy Żelazków o to, że będąc funkcjonariuszem publicznym i pełniąc funkcję kierownika urzędu stanu cywilnego, nie dopełnił obowiązków służbowych "w zakresie procedury i formy ceremonii ślubnej". Zdaniem prokuratora, wójt prowadził "czynność prawną" w stanie nietrzeźwości, przez co "naruszył prawo nowożeńców do godnego i uroczystego zawarcia związku małżeńskiego oraz działał na szkodę interesu publicznego, narażając na uszczerbek zaufanie społeczne co do godności i powagi funkcjonariusza publicznego, jakim jest wójt gminy". Według prokuratora, wójt nie podołałby ceremonii, gdyby nie świadkowie.

W piątek Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wójta Żelazkowa za winnego zarzucanego mu czynu.

Sylwiusz J. zeznał przed sądem, że ślub został zawarty zgodnie z obowiązującym ceremoniałem, a on sam przed jego udzieleniem nie pił alkoholu. Miał to zrobić po ceremonii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wójt udzielał ślubu pod wpływem alkoholu. Został skazany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA