Wojewódzki konserwator zabytków, praca: Problemem niskie zarobki, ciągła rotacja pracowników i presja wojewody

- W wojewódzkich urzędach konserwatorskich pracuje przeważnie dwadzieścia kilka osób. Ich zarobki to 1600, 1700, 2500 zł - mówi Gawin. Ponadto wojewodowie często usiłują wywierać na presję na konserwatorów, a ci ulegają bo ich kariera zawodowa i stanowisko zależy od wojewody.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojewódzki konserwator zabytków, praca: Problemem niskie zarobki, ciągła rotacja pracowników i presja wojewody

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl (Zbigniew Wąsik)/AT

6 cze 2016 8:51


Podstawowym problemem jaki sygnalizują wojewódzcy konserwatorzy zabytków to olbrzymia rotacja pracowników.

- Młodzi, zdolni pracownicy, bardzo szybko odchodzą. W nich się inwestuje, przyucza do zawodu, bo wiadomo, że konserwatorem jest się wtedy kiedy jest się praktykiem. To trwa jakieś trzy lata i kiedy ten pracownik staje się w pełni wartościowy odchodzi. Na poziomie wojewódzkich służb konserwatorskich zaburzony system przekazywania wiedzy i doświadczenia, a jest to niezbędne - tłumaczy Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Ponadto służby konserwatorskie są bardzo niedoinwestowane.

- W wojewódzkich urzędach konserwatorskich pracuje przeważnie dwadzieścia kilka osób. Proszę sobie wyobrazić, że ich zarobki to 1600, 1700, 2500 zł - mówi Gawin.

W samorządach jest więcej pieniędzy niż u wojewody, wobec tego wojewódzcy konserwatorzy zabytków zrzekli się części swoich uprawnień na rzecz miejskich konserwatorów zabytków.

Czytaj też: Resort kultury chce, by renowacji zabytków dokonywali studenci

- Miejscy konserwatorzy nie maja takich problemów kadrowych. Na analogicznych stanowiskach osoby zatrudnione u stołecznego lub u miejskich konserwatorów zabytków zarabiają nawet cztery razy więcej - wyjaśnia.

I tu pojawia się kolejny problem. Problem kontroli miejskich konserwatorów.

- W zasadzie kontrolę powinien przeprowadzać konserwator wojewódzki ale miejski konserwator podlega prezydentowi miasta. Czyli znowu kwestia podporządkowania. Co więcej wojewodom podlega szereg innych służb, więc wojewoda traktuje służby konserwatorskie na zasadzie jeśli już są no to niech one będą, ale nie jest zaangażowany w nadzór nad nimi bo nie jest w stanie merytorycznie odnieść się do pracy konserwatora i relacje między wojewodami a konserwatorami wojewódzkimi są po prostu złe.

Ponadto - jak informuje wiceminister - często wojewodowie usiłują wywierać presję na wojewódzkich konserwatorów zabytków by jakiegoś obiektu nie wpisywać do rejestru, w kwestiach obsady stanowisk, w kwestiach podejmowania interwencji, czy zawiadamiania prokuratury o naruszeniu prawa.

Takich przypadków nie powinno być. Tym bardziej, że są to polecenia wydawane ustnie. Wojewódzcy konserwatorzy zabytków ulegają tej presji bo ich kariera zawodowa i stanowisko zależy od wojewody - wyjaśnia Gawin.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ola 2018-04-01 23:56:02

No niestety tak jest. Dlatego nikt nie chce pracować w urzędach. Zarabiać po kilku latach mniej niż 2000? Chore... Jeśli ktoś jest zainteresowany to zobaczcie sobie stronę budynkowo.pl. To portal o zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Może być przydatny. Czytałam ostatnio o wyczynach konserwatorskich...

mur pruski 2018-02-09 23:19:42

i co... i nic, urzędy ochrony zabytków to takie artefakty minionych czasów, nikt z tym nic nie zrobił i nie zrobi, to jest de mode. Taki urząd nie ma wstążki do przecięcia i nie ma mediów aby się pokazać i etc.... Komu na tym zależy, ktoś się załapie do pracy, popracuje stwierdzi, że to masakra i pędzi dalej bo szkoda życia.

..... 2018-01-27 19:37:38

no i stąd ta bajońska koru@@#@pcja w urzędach w całym kraju...jak ktoś napisał- ruszyć to a posypie się i całe to ministerstwo- a tak,tak - tam są początki. siedzą w kieszeniach firm budowlanych i molochów "pseudo -konserwatorskich" -piszą sami dla siebie kolejne "ustawy"(??) żeby tylko nie dać młodym pracy, a same stare lamp$#%#ucery siedzą na korytach mimo wieku 70+.... i tak układ za układem. pozwalają byle jełopowi po budowlance wykonywać konserwację tworząc jakieś gnioty ustawowe i mówiąc o konserwacji - ta już nie istnieje w POLSCE od lat (byle załączył papierek -kopię że będzie miał konserwatora - z uprawnieniami wg. ustawy spełniającego wymogi ministerstwa- NA PIECZĄTCE....żenada aż do bólu....szkoda pisać bo to bagno jakich mało