W czwartek (26 kwietnia) ruszają szkolenia dla mazurskich przedsiębiorców i samorządowców na temat opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami.

- Wody Polskie rozpoczynają od czwartku cykl szkoleń na temat opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami.
- Chęć uczestnictwa w pierwszym z takich spotkań w Giżycku zgłosiło ponad 60 osób.
- Rozpoczęcie szkoleń z zakresu Prawa Wodnego, zwłaszcza tzw. podatku dennego, zapowiedział podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Giżycku prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Jak poinformował Jacek Sądej z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, na szkoleniu będą omawiane wszystkie szczegóły dotyczące opłat za grunty pokryte wodami należącymi do Skarbu Państwa. Dodał, że chodzi o to, aby "wyeliminować niewiedzę i wątpliwości dotyczące wysokości stawek zgłaszanych przez mazurskich przedsiębiorców".
Pierwsze z cyklu szkoleń odbędzie się w czwartek w giżyckiej Ekomarinie. Chęć uczestnictwa w nim zgłosiło ponad 60 osób, są to głównie mazurscy przedsiębiorcy i samorządowcy.
Na razie nie wiadomo, w jakich miastach i kiedy odbędą się kolejne szkolenia. "Ze względu na zainteresowanie tą tematyką i zaproszenia płynące ze strony samorządowej, szczegóły dotyczące miejsc i terminów kolejnych spotkań będą podane po majowym weekendzie" - zapowiedział Sądej.
Czytaj też: Nowe prawo wodne: Urzędnicy stracą pracę?
Rozpoczęcie szkoleń z zakresu Prawa Wodnego, zwłaszcza tzw. podatku dennego, zapowiedział podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Giżycku prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Mówił on wówczas, że w związku z nowymi stawkami opłat jest dużo wątpliwości i niewiedzy użytkowników wód i przedsiębiorców.
Daca ocenił, że wysokość opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami nie powinna stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców, ani spowodować wzrostu cen dla zwykłych użytkowników przystani, pomostów i marin, czyli osób rekreacyjnie korzystających z jezior. Poinformował, że z szacunków Wód Polskich wynika, że realna wysokość tych opłat będzie stanowiła jedynie 1-2 proc. wszystkich przychodów rocznych przedsiębiorców działających w branży turystyki wodnej.

KOMENTARZE (0)