Wielka Brytania, Brexit: Unijni urzędnicy pracujący w Brukseli stracą stanowiska?

• Przepisy stanowią, że unijnymi urzędnikami mogą być wyłącznie obywatele krajów członkowskich UE, chyba że odpowiedni organ postanowi inaczej.
• Po referendum ws. Brexitu powstał problem co z unijnymi urzędnikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, Brexit: Unijni urzędnicy pracujący w Brukseli stracą stanowiska?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 cze 2016 15:12


Mimo uspokajających zapewnień przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera los Brytyjczyków pracujących w unijnych instytucjach w Brukseli pozostaje nieznany - zwłaszcza tych, którzy liczą na wyższe stanowiska.

"Zgodnie z naszym statutem, jesteście funkcjonariuszami Unii. Wchodząc do tej instytucji zostawiliście Wasze narodowe kapelusze za drzwiami. Dziś te drzwi się przed Wami nie zamykają" - napisał w piątek (24 czerwca) Juncker w specjalnym liście do brytyjskich urzędników Komisji Europejskiej.

Nie wystarczyło to, by rozwiać niepokój Brytyjczyków: przepisy stanowią, że unijnymi urzędnikami mogą być wyłącznie obywatele krajów członkowskich UE, chyba że odpowiedni organ odpowiadający za nominację postanowi inaczej.

Jak podkreśla Agata Gostyńska-Jakubowska z Centre for European Reform w Londynie, urzędnicy Unii Europejskiej formalnie nie reprezentują państw członkowskich, ale interes całej Wspólnoty, więc możliwy jest scenariusz, w którym część z nich pozostanie w strukturach nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zwłaszcza na niższych stanowiskach.

Czytaj też: Brexit: Firmy wstrzymują się z inwestycjami i zatrudnianiem

Precedens został ustanowiony przez norweskich urzędników zatrudnionych do pracy w Komisji Europejskiej tuż przed przegranym referendum akcesyjnym, którym następnie pozwolono zostać w instytucjach. Także Duńczycy pracowali w instytucjach w Brukseli przed przystąpieniem ich kraju do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - poprzedniczki UE.

Populacja Wielkiej Brytanii to ok. 13 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, ale liczba brytyjskich urzędników w instytucjach wspólnotowych nie odpowiada tej proporcji. W Komisji Europejskiej pracuje ich nieco ponad 1,1 tys., co jest dopiero ósmym najwyższym kontyngentem narodowym i stanowi zaledwie 3,5 proc. wszystkich urzędników. Więcej przedstawicieli mają m.in. Belgowie, Francuzi, Niemcy i Polacy.

Również pozycja Brytyjczyków w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ), unijnej służbie dyplomatycznej, jest słabsza niż wynikałoby to z proporcji. Mimo że w poprzedniej kadencji Komisji Europejskiej to Brytyjka Catherine Ashton kierowała ESDZ, Brytyjczycy mają ledwie 68 przedstawicieli w blisko tysiącosobowej służbie.

Rozmówcy AFP wskazują jednak, że sama liczebność Brytyjczyków nie daje pełnego obrazu znaczenia Wielkiej Brytanii w unijnych instytucjach, bo choć jest ich relatywnie niewielu, to zajmują stosunkowo ważne stanowiska w urzędniczej hierarchii. AFP pisze, że polityką brytyjskich władz było wspieranie karier urzędniczych w Brukseli, i te działania były skuteczne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.