×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zatrudnianie niepełnosprawnych: Więcej niepełnosprawnych pracowników w administracji? Tak chce PFRON

  • Autor: PAP/AT
  • 2 lut 2017 8:55

• Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w administracji jest na poziomie kilkunastu osób - zwrócił uwagę prezes PFRON Robert Kwiatkowski.
• Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi z ministerstwami rozmowy o zatrudnieniu w administracji większej liczby osób niepełnosprawnych - poinformował prezes.

Zatrudnianie niepełnosprawnych: Więcej niepełnosprawnych pracowników w administracji? Tak chce PFRON
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Kwiatkowski zwrócił uwagę na problem zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji. Według niego, pracuje tam zbyt mała liczba tej grupy. "Dane pokazują, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest tam na poziomie kilkunastu osób, w administracji centralnej zatrudnienie jest na poziomie 2 proc." - powiedział.

Jak zaznaczył, PFRON prowadzi rozmowy z ministerstwami ws. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. "Tych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych będzie bardzo dużo i nie tylko w administracji rządowej. W administracji rządowej chcemy doprowadzić do tego, żeby była, choć to może złe słowo, moda na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Bo 2 proc. to w mojej ocenie jest skandalem" - mówił Kwiatkowski.

Poinformował, że w lutym zaczną działać specjalne programy zatrudniania osób niepełnosprawnych. "Porozumienia będą zawierane przez cały rok, ze wszystkimi po kolei ministerstwami, ale też z policją" - zaznaczył szef PFRON-u.

Czytaj też: Zmiany dla niepełnosprawnych i PFRON

Zdaniem Kwiatkowskiego, jednym z powodów tego, że tak mała liczba niepełnosprawnych pracuje w administracji jest to, iż takie osoby boją się startować w konkursach. "Boją się konkurencji z osobami sprawnymi. Te ogłoszenia są też formalne, dlatego chcemy je przebudować, żeby osoby niepełnosprawne widziały, że ktoś o nich pomyślał, wskazując, jakie są na tych stanowiskach bariery" - wyjaśniał.

Jego zdaniem osoby niepełnosprawne mogłyby być zatrudniane w administracji np. na stanowiskach eksperckich. "Powinniśmy dążyć do tego, aby administracja zatrudniała co najmniej 6 proc. niepełnosprawnych" - podkreślił prezes PFRON. Zwrócił uwagę, że w kadrze placówki, której jest szefem, jest około 13 proc. osób niepełnosprawnych.

Kwiatkowski zapowiedział, że "w najbliższym czasie" PFRON podpisze porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ws. propagowania zatrudniania osób niepełnosprawnych i likwidowania obaw związanych z utratą świadczenia rentowego po uzyskaniu zatrudnienia. "Chcemy pokazać, że przepisy w tej sprawie są ściśle określone, ile można zarobić do utraty świadczenia. Wolałbym, żeby ludzie podejmowali zatrudnienie, żeby ta renta nie musiała być im wypłacana" - mówił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zatrudnianie niepełnosprawnych: Więcej niepełnosprawnych pracowników w administracji? Tak chce PFRON

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-02-02 22:21:42

    Niepełnosprawni są tylko wykorzystywani, zatrudniają i od 3 lat nie płacą jak Milmex

  • Alina 2017-02-02 16:38:43

    Panie Prezesie. W Legnicy przepiękny nowo postawiony gmach Urzędu Skarbowego. Ale, żeby pracującego niepełnosprawnego urzędnika uświadczyć? He, he wolne żarty. Nie ma możliwości, jak dzwoniłam do Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Nie wspomnę o władzach US w Legnicy. Nawet słyszeć nie chcą. Więc o czym tu debatować i częstować niepełnosprawnych nadziejami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA