- Autor: PAP/AT
- •2 lut 2017 8:55
• Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w administracji jest na poziomie kilkunastu osób - zwrócił uwagę prezes PFRON Robert Kwiatkowski.
• Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi z ministerstwami rozmowy o zatrudnieniu w administracji większej liczby osób niepełnosprawnych - poinformował prezes.

Kwiatkowski zwrócił uwagę na problem zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji. Według niego, pracuje tam zbyt mała liczba tej grupy. "Dane pokazują, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest tam na poziomie kilkunastu osób, w administracji centralnej zatrudnienie jest na poziomie 2 proc." - powiedział.
Jak zaznaczył, PFRON prowadzi rozmowy z ministerstwami ws. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. "Tych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych będzie bardzo dużo i nie tylko w administracji rządowej. W administracji rządowej chcemy doprowadzić do tego, żeby była, choć to może złe słowo, moda na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Bo 2 proc. to w mojej ocenie jest skandalem" - mówił Kwiatkowski.
Poinformował, że w lutym zaczną działać specjalne programy zatrudniania osób niepełnosprawnych. "Porozumienia będą zawierane przez cały rok, ze wszystkimi po kolei ministerstwami, ale też z policją" - zaznaczył szef PFRON-u.
Czytaj też: Zmiany dla niepełnosprawnych i PFRON
Zdaniem Kwiatkowskiego, jednym z powodów tego, że tak mała liczba niepełnosprawnych pracuje w administracji jest to, iż takie osoby boją się startować w konkursach. "Boją się konkurencji z osobami sprawnymi. Te ogłoszenia są też formalne, dlatego chcemy je przebudować, żeby osoby niepełnosprawne widziały, że ktoś o nich pomyślał, wskazując, jakie są na tych stanowiskach bariery" - wyjaśniał.
Jego zdaniem osoby niepełnosprawne mogłyby być zatrudniane w administracji np. na stanowiskach eksperckich. "Powinniśmy dążyć do tego, aby administracja zatrudniała co najmniej 6 proc. niepełnosprawnych" - podkreślił prezes PFRON. Zwrócił uwagę, że w kadrze placówki, której jest szefem, jest około 13 proc. osób niepełnosprawnych.
Kwiatkowski zapowiedział, że "w najbliższym czasie" PFRON podpisze porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ws. propagowania zatrudniania osób niepełnosprawnych i likwidowania obaw związanych z utratą świadczenia rentowego po uzyskaniu zatrudnienia. "Chcemy pokazać, że przepisy w tej sprawie są ściśle określone, ile można zarobić do utraty świadczenia. Wolałbym, żeby ludzie podejmowali zatrudnienie, żeby ta renta nie musiała być im wypłacana" - mówił.

KOMENTARZE (2)