Wiceprezydent Krakowa złożyła dymisję

Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i spraw społecznych Anna Okońska-Walkowicz złożyła dymisję. Odejdzie 31 lipca. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był w przeszłości dyrektorem Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiceprezydent Krakowa złożyła dymisję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 cze 2013 13:13


Okońska-Walkowicz powiedziała dziennikarzom, że postanowiła zrezygnować po spotkaniu z PO, która nie chce z nią dłużej współpracować. "Przeprowadzanie jakichkolwiek zmian w mieście wymaga większości, a wobec tego głosów PO. Nie pozostawało mi nic innego jak zrezygnować ze stanowiska" - oświadczyła.

Jak dodała, czuje się ofiarą polityki. Jej zdaniem, PO chce zbić na jej odwołaniu kapitał. "Program PO w dziedzinie edukacji to projekty, które ja wcześniej prezentowałam i które są wdrażane" - powiedziała.

Przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider odnosząc się do dymisji wiceprezydent podkreślił, że zmiany, które należy przeprowadzić w edukacji powinny być dokonywane w innym stylu. Jak ocenił, zabrakło komunikacji, tłumaczenia ludziom, dlaczego zmiany są konieczne.

Okońska-Walkowicz została wiceprezydentem Krakowa w październiku 2011 r. Rozpoczęła proces restrukturyzacji sieci szkół i wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu szkolnych stołówek. Podejmowane przez nią działania spotykały się z oporem i protestami zarówno ze strony rodziców, nauczycieli, związków zawodowych jak i części radnych, którzy zarzucają jej, że lista szkół do likwidacji została źle przygotowana, a wiele decyzji nie było wcześniej konsultowanych z mieszkańcami.

Wiceprezydent przyznała, że były w jej działaniach błędy w komunikacji. "Wprowadzanie zmian wymaga determinacji, a determinacja nie pozwala czasem na grzeczność. Na pewno płacę cenę za tą determinację, zaangażowanie i za bardzo jasno określone cele" - mówiła wiceprezydent.

Za swoje osiągnięcia wiceprezydent uznała 630 nowych miejsc w krakowskich przedszkolach, restrukturyzację zatrudnienia w edukacji i likwidację 1060 etatów nauczycielskich w 2012 oraz kolejnych 360 w 2013 r. Ubyło też 80 etatów w Zakładzie Ekonomiki Oświaty. "To musi boleć i budzić opór" - powiedziała Okońska-Walkowicz. Dodała, że udało się stworzyć Krakowską Szkołę Doradztwa Zawodowego i Krakowska Szkołę Liderów Edukacji oraz rozpocząć program przystosowania szkół do przyjęcia sześciolatków.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.