×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Warszawa pionierem w tworzeniu nowego zawodu: miejskiego rzecznika praw ucznia

- Dzisiaj ogłaszamy, że powstanie w Warszawie, w drodze naboru, stanowisko miejskiego rzecznika praw ucznia, bo jest niesłychanie potrzebne - powiedział w czwartek na konferencji w ratuszu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Warszawa pionierem w tworzeniu nowego zawodu: miejskiego rzecznika praw ucznia
Z utworzenia stanowiska rzecznika praw ucznia bardzo cieszy się Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy. Fot. UM Warszawa - R. Motyl
REKLAMA

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich ma uzupełnić istniejącą sieć tego typu rzeczników w stołecznych szkołach. Do jego zadań będzie należeć przede wszystkim informowanie o prawach, jakie przysługują uczniom oraz rekomendowanie, w jaki sposób postąpić w przypadku ich naruszania, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji.

- Wsłuchujemy się w głos młodego pokolenia. Jednym z postulatów było właśnie utworzenie stanowiska miejskiego rzecznika praw ucznia. Młodzieżowa Rada Warszawy przeprowadziła badania wśród uczniów i aż 72 proc. uczniów twierdzi, że taki rzecznik powinien zostać powołany - tłumaczy Rafał Trzaskowski.

Dodaje, że choć dziś samorządy nie są do tego zobowiązane, to stołeczny ratusz utworzy takie stanowisko, bo zdaniem prezydenta Warszawy jest ono „niesłychanie potrzebne”. – Prawa uczniów muszą być przestrzegane – podkreśla prezydent stolicy.

– Na ten moment czekała cała warszawska młodzież. Już dzisiaj możemy realnie powiedzieć, że za kilka tygodni będziemy mieli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich – zapewnia przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy Antoni Pluskota.

Przypomina on, że Młodzieżowa Rada Warszawy wraz z urzędem miasta już od dłuższego czasu działa na rzecz praw uczniów. - Przy tym chcieliśmy mieć kogoś, kto będzie stał z nami w przypadku jakiegokolwiek zgrzytu - wyjaśnia Pluskota. - Dzisiaj wiemy, że osoba, która będzie rzecznikiem, będzie pełnić funkcję mediacyjną i edukacyjną.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele są "za"?

– W ostatnich latach polska młodzież pokazała, że potrafi i chce angażować się w życie obywatelskie i społeczne – mówi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy. – Jako dorośli jesteśmy z tego dumni, ale czasami pojawia się przeświadczenie, że uczniowie w szkole mają przede wszystkim obowiązki. Młodzież przypomina nam, że tak nie jest, a jej prawa są niekiedy łamane. Powołanie rzecznika praw uczniowskich w Warszawie nie jest wymierzone w nauczycieli czy dyrektorów. Większość z nich wspiera tę inicjatywę, bo wie, że świadomi swoich praw uczniowie to skarb, o który warto dbać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa pionierem w tworzeniu nowego zawodu: miejskiego rzecznika praw ucznia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA