×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W sobotę egzaminy na aplikację prawniczą

  • Autor: PAP/KM
  • 25 wrz 2020 19:57

Blisko 6,4 tys. osób zostało dopuszczonych do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - które w sobotę odbędą się w całym kraju. Tegoroczne egzaminy przeprowadzone będą w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa.

W sobotę egzaminy na aplikację prawniczą
Blisko 6,4 tys. osób zostało dopuszczonych do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Do egzaminów tych dopuszczonych zostało 6 tys. 391 osób, w tym na aplikację adwokacką 2 tys. 371 osób, aplikację radcowską - 3 tys. 168 osób, aplikację notarialną - 665 osób, zaś na aplikację komorniczą - 187 osób.

"Egzaminy na aplikacje zostaną przeprowadzone jednocześnie w 21 miastach w Polsce przez 72 komisje egzaminacyjne: 28 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 34 komisje ds. aplikacji radcowskiej, siedem komisji ds. aplikacji notarialnej oraz trzy komisje ds. aplikacji komorniczej" - podał resort.

MS przypomniało, że w skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi siedem osób: przedstawiciele ministra sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. "W składach komisji egzaminacyjnych na aplikację adwokacką i radcowską znajdą się również prokuratorzy" - dodano.

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.

"Czas na rozwiązanie testów wynosi 150 minut. Do egzaminu przystąpi osiem osób niepełnosprawnych, których czas na rozwiązywanie testu zostanie wydłużony do 225 minut" - poinformowało MS.

Jak przypomniano, do egzaminów wstępnych w zeszłym roku na aplikacje przystąpiło 6 tys. 535 osób, w tym na aplikację adwokacką 2 tys. 384 osoby, aplikację radcowską 3 tys. 428 osób, aplikację notarialną 576 osób, zaś aplikację komorniczą 147 osób.

Egzaminy zdało wtedy 3 tys. 570 osób, co stanowiło niemal 55 proc. zdających. Jak wówczas przekazywano, na aplikację adwokacką zdało 1 tys. 313 osób, na radcowską 1 tys. 897 osób, zaś na notarialną 317 osób. W przypadku egzaminu na aplikację komorniczą zdały 43 osoby.

Do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w zeszłym roku przystąpili kandydaci będący absolwentami 51 uczelni - 19 publicznych, 25 niepublicznych i 7 zagranicznych (trzech brytyjskich i po jednej niemieckiej, francuskiej, holenderskiej i rosyjskiej). Zeszłoroczne egzaminy odbyły się 28 września.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W sobotę egzaminy na aplikację prawniczą
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA