W przyszłym roku nasz PIT odbierze dozorca zamiast urzędnika?

W Urzędach Skarbowych nie powinniśmy się spodziewać nowych przyjęć do pracy, ponieważ wdrażany jest system e-Podatki. Problem tylko w tym, że zanim zacznie działać minie trochę czasu. Kto zatem przyjmie nasz PIT w przyszłym roku?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W przyszłym roku nasz PIT odbierze dozorca zamiast urzędnika?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

16 wrz 2013 9:03


Zakaz przyjmowania nowych pracowników w urzędach skarbowych wprowadził wiceminister Jacek Kapica, kiedy zaczął swój nadzór nad administracją podatkową - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zgodnie z jego założeniami zatrudnienie nowej osoby będzie możliwe tylko w krytycznych sytuacjach - gdy nie będzie można przesunąć na stanowisko merytoryczne innego pracownika, także spośród personelu pomocnicznego, i tylko za zgodą dyrektora właściwej izby skarbowej.

Jak podaje "DGP", Kapica podkreśla, że takie rozwiązanie może pomóc rozwiązać "wewnętrzny problem społeczny z zagospodarowaniem pracowników administracji podatkowej w najbliższej przyszłości". Ponadto ograniczenie etatowe umożliwi dyrektorom IS i naczelnikom US wykorzystanie wygospodarowanych pieniędzy na "regulację płac dla obecnych pracowników, co ma istotne znaczenie wobec faktu braku waloryzacji płac w sferze budżetowej".

Szkopuł tkwi w tym, że obsadzanie stanowisk w administracji podatkowej musi odbywać się w drodze konkursu lub poprzez procedurę kwalifikacyjną.

- To jest próba rekrutacji wewnętrznej - mówi dla "DGP" Piotr Wojciechowski, prawnik, były inspektor pracy, właściciel Kancelarii Prawa Pracy.

Jednak zapełnianie wakatów pracownikami obsługi, którzy dla potrzeb stanowiska merytorycznego będą „uzupełniać kompetencje", niebezpieczne jest także z perspektywy interesów fiskalnych państwa.

- Z perspektywy wiceministra takie przesunięcia mogą być możliwe, ale zgodnie z prawem także kandydaci wewnętrzni muszą spełniać wymogi ustawy o służbie cywilnej. Naczelnicy, którym grozi odpowiedzialność dyscyplinarna za złamanie ustawy o służbie cywilnej i zatrudnienie na stanowisko w korpusie osoby poza naborem, a do tego sprowadzałoby się przesunięcie pracownika z komórki obsługi na stanowisko merytoryczne, i którzy kwestionowaliby wykonanie takiego zalecenia, mogą zażądać wydania go na piśmie - podkreśla Wojciechowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.