W lutym pierwsze pieniądze dla gmin na program "Rodzina 500+"

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej zapowiedział, że jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W lutym pierwsze pieniądze dla gmin na program "Rodzina 500+"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 lut 2016 17:05


„Liczymy, że w tym tygodniu prezydent podpisze (ustawę) i na koniec lutego pierwsze środki wpłyną do samorządów, aby mogły one jeszcze przed startem programu uruchomić możliwość zatrudnienia ludzi i przygotowania się. Będzie również przeprowadzony system szkoleń dotyczących informatyki, aby jak najsprawniej program wdrożyć w życie” – powiedział Szwed.

Wiceminister przypomniał, że na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł. „To kwota, która powinna wystarczyć na sprawne przeprowadzenie programu, choć mamy świadomość, że pierwsze trzy miesiące będą trudne, jeśli chodzi o organizację” – powiedział.

Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia „armii” nowych urzędników. Wskazał, że po początkowym okresie, gdy napływ wniosków będzie duży, później będą spływały one już sukcesywnie. „Zatem w ramach urzędów będzie można na ten okres (początkowy – PAP) (…) przerzucać pracowników. (…) Myślę, że samorządy sobie poradzą” – dodał.

Szwed przypomniał, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania programu przy dużej liczbie wniosków gmina będzie mogła wydawać decyzje w ich sprawie do 1 lipca. Świadczenie zostanie wypłacone jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jednocześnie, by nie tworzyły się kolejki, osoba, która złoży wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy również otrzyma świadczenie z wyrównaniem.

Szwed dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele jego resortu oraz ministerstwa cyfryzacji rozpoczną szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.