W Kielcach zlikwidują straż miejską?

• KORWiN złożyli zgłoszenie w sprawie referendum dotyczącym likwidacji straży miejskiej w Kielcach.
• Inicjatorzy twierdzą, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna.
• W Kielcach zbierane sa także podpisy pod referendum w sprawie odwołania prezydenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Kielcach zlikwidują straż miejską?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 lut 2016 18:50


Zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenie referendum dot. likwidacji straży miejskiej w Kielcach złożyli w tamtejszym Urzędzie Miasta działacze partii KORWiN. To już druga inicjatywa referendalna w tym mieście.

Dzień wcześniej - 1 lutego - swoje dokumenty w Urzędzie Miasta oraz u komisarza wyborczego złożyli inicjatorzy referendum ws. odwołania urzędującego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. "W tej sprawie zbiórka podpisów rozpoczęła się we wtorek rano" - powiedział pełnomocnik komitetu referendalnego Arkadiusz Stawicki.

Pomysłodawcy drugiego referendum zakładają, że jeżeli uda się zebrać niezbędną liczbę podpisów, kielczanie w obu sprawach mogliby pójść do urn tego samego dnia. Jak powiedział dziennikarzom jego inicjator, szef świętokrzyskich struktur partii KORWiN Dawid Lewicki, oba komitety referendalne będą współpracowały ze sobą w trakcie zbierania podpisów.

"Uważamy, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna, nieefektywna, droga i po prostu źle odbierana przez mieszkańców. Jeśli się mylimy, to pewnie nie zbierzemy wymaganej liczby podpisów" - powiedział Lewicki. "Mamy 60 dni na zebranie około 16 tysięcy podpisów czyli 10 proc. uprawnionych mieszkańców, jednak w rzeczywistości liczymy na 20 tysięcy" - dodał.

Lewicki przypomniał, że wcześniej inne miasta zdecydowały się na likwidację straży miejskiej m.in. Stalowa Wola (Podkarpackie). Według niego zadania tej instytucji mogłaby z powodzeniem wypełniać policja.

Straż Miejska w Kielcach jest umundurowaną formacją powstała 14 lutego 1991 roku decyzją ówczesnego prezydenta miasta. Niecały rok później miejscy radni zdecydowali o przekształceniu jej w jednostkę budżetową miasta. Obecnie w jej strukturach zatrudnionych jest 95 osób. Zgodnie ze statutem, wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.