PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Elblągu wybudowano jeden z najwyższych sądów w Polsce

  • Autor: PAP/bad
  • 1 kwi 2018 9:17

W Elblągu powstała trzynastokondygnacyjna siedziba sądów rejonowego i okręgowego. To jeden z najwyższych budynków sądowych w Polsce. Pierwsze rozprawy zaplanowano na początek kwietnia.

W Elblągu wybudowano jeden z najwyższych sądów w Polsce
W Elblągu powstała trzynastokondygnacyjna siedziba sądów rejonowego i okręgowego. Fot. pixabay
REKLAMA
  • Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski, budynek sądowy przy ul. Płk. Dąbka 21 w Elblągu przekazano do użytku w grudniu ubiegłego roku.
  • Budowa trwała cztery lata. Koszt inwestycji to 58 mln 272 tys. zł, z czego 52 mln zł to koszt robót budowlanych.
  • Nowy budynek będzie miejscem zatrudnienia dla około 75 pracowników sądu okręgowego i około 185 pracowników sądu rejonowego.
  • Ma 12 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Jego powierzchnia to 8,8 tys. m kw., a wysokość - 47 m.

 

Najwyższe piętro, czyli 11., ma przeznaczenie techniczne - służy do obsługi instalacji trzech wind. Na najniższej kondygnacji przygotowano pomieszczenia dla osadzonych. Na parterze mieszczą się biura obsługi interesanta, biura podawcze i kasy obu sądów oraz czytelnia akt i szatnia. Sąd rejonowy będzie dysponował 18 salami rozpraw na trzech pierwszych piętrach, a 11 sal rozpraw sądu okręgowego znajduje się na szóstym i siódmym piętrze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Piętra 9. i 10. nie będą dostępne dla interesantów - są tam głównie gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy.

Bezpośrednio przy budynku przewidziano 50 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, i pięć przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, gdyby trzeba było doprowadzić osadzonych. Dodatkowe kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla petentów przygotowało miasto w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk Dąbka przy Szkole Podstawowej nr 19.

W budynku sądowym przy placu Konstytucji 1 nadal będzie siedziba prezesa sądu okręgowego oraz pionu karnego obu sądów.

Budowę nowej siedziby sądów w Elblągu poprzedził spór sądowy. Sąsiadująca z działką, na której miał być zbudowany sąd, spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy uważali, że w pobliżu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a po powstaniu sądu większy będzie ruch samochodów. Chodziło także o to, że wysoki budynek miałby ograniczać naturalne oświetlenie mieszkań w niższych spółdzielczych budynkach. Sprawa zakończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA), który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Elblągu wybudowano jeden z najwyższych sądów w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA