Ustawą w nepotyzm i korupcję

Rząd negatywnie zaopiniował poselski projekt ustawy rozszerzający zakaz zatrudniania radnych i członków ich rodzin w urzędach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawą w nepotyzm i korupcję

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl (GK)

www.portalsamorzadowy.pl

5 lip 2013 18:31


Projekt, poprzez nowelizację samorządowych przepisów ustrojowych oraz ustawy o pracownikach samorządowych, zakłada rozszerzenie zakazu zatrudniania radnych i członków ich rodzin w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich oraz jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego.

Dokument przewiduje, że nawiązanie przez radnego stosunku pracy wbrew zakazowi równoznaczne będzie ze zrzeczeniem się mandatu.

Jako uzasadnienie dla rozszerzenia dotychczasowych zakazów zatrudniania radnych oraz członków ich rodzin w jednostkach samorządu terytorialnego projektodawca wskazuje na zjawisko „korupcji i nepotyzmu w obsadzaniu lokalnych urzędów" jako jeden z najważniejszych problemów samorządów.

- Przedstawione wnioski nie zostały jednak poparte wyliczeniami i analizami merytorycznymi, a wskazana w uzasadnieniu do projektu ustawy konkluzja z raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, że blisko 1/3 spraw operacyjnych biura w ubiegłym roku dotyczyła administracji samorządowej wynika raczej z liczby jednostek samorządu terytorialnego oraz osób pełniących funkcje w samorządzie w ogólnej liczbie podmiotów publicznych - czytamy w stanowisku rządu.

Według Rady Ministrów projektowane zmiany, które mają na celu rozszerzenie zakazu zatrudniania radnego w urzędach na wszystkie jednostki samorządu terytorialnego z obszaru województwa, w którym uzyskał on mandat, zostały ujęte w sposób niekonsekwentny.

- Z jednej strony eliminuje się możliwość nawiązania stosunku pracy na obszarze całego województwa z radnym samorządu województwa, z drugiej natomiast pozostawia się ograniczoną możliwość zatrudnienia radnego gminy w urzędach innych gmin, a radnego powiatu w starostwach powiatowych innych powiatów i urzędach gmin położonych na obszarze innych powiatów danego województwa - tłumaczy rząd.

Ta niekonsekwencja odnosi się także do zakazu pełnienia funkcji kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej oraz zakazu powierzania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Kolejną kwestią pozostaje brak uzasadnienia zmiany dokonywanej art. 2 pkt 2 projektu ustawy, tj. uchylenie art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Według rządu jest to przepis, który umożliwia osobom pełniącym funkcje publiczne zasiadanie w organach spółek komunalnych i spółek Skarbu Państwa z tytułu zgłoszenia ich przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ofiara 2016-05-20 16:45:31

Dlaczego za kazdym razem kiedy kogos dymisjonuja lub sam odchodzi to mowia zawsze,ze walczylimz korupcja?Od lat wielu nie slychac,zeby byli chociazbynw takim koninie,gdzie sie dzieja ekscesy rodem z dzikiego zachodu oczywiscie nie konczace finalu w sadzie!No rak,skala zastraszen lub znajomosci przestepcze z odpowiednimi osobami z wymiaru sprawiedliwosci jest zatrwazajaca!!!Jedyne co to najlepiej sie nie odzywac nie robiac sobie przy tym problemow!Czy w koninie jest jak na krymie?W sumie sytuacyjnie bardziej przypomina donbas,a w donbasie wperdol dostawali nawet uczciwy za to,ze nie byli za ruskami!Ciekawe kto to propaguje w koninie,a mam na mysli te podzialy w imie korupcji,nepotyzmu i oczywiscie zorganizowanych przestepczosci?Tu dopiero oczywiscie bez obrazy jest balagan w papierach!