Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej: Działanie urzędów sprawniejsze i bardziej efektywne

• Projekt ustawy ma zostać opublikowany do końca marca.
• W drugim kwartale ma zająć się nim sejm. W drugim półroczu zmiany mają wejść w życie.
• Reforma ma stworzyć przyjazną dla podatnika, ale jednocześnie skuteczną administrację.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej: Działanie urzędów sprawniejsze i bardziej efektywne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

4 mar 2016 13:45


Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej powinien zostać opublikowany do końca marca - poinformował w czwartek (3 marca) minister finansów Paweł Szałamacha, cytowany w komunikacie Ministerstwa Finansów.

W komunikacie poinformowano, że szef resortu finansów spotkał się w Łodzi z pracownikami Izby Celnej, Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Rozmawiano o stworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, czyli konsolidacji w skali całego kraju Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Zgodnie z komunikatem Szałamacha podkreślił, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej to jeden z priorytetów MF.

- Projekt ustawy powinniśmy opublikować do końca marca – zapowiedział Szałamacha.

- Celem Ministerstwa jest, aby Sejm zajął się projektem ustawy w drugim kwartale 2016 roku. Wdrożenie zmian w funkcjonowaniu urzędów powinno z kolei rozpocząć się w drugiej połowie roku. W pełni funkcjonalna Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać od 1 stycznia 2017 - poinformowano.

Według Szałamachy efektem reformy ma być stworzenie nowoczesnej i przyjaznej dla podatnika administracji, sprawnie pobierającej daniny publiczne i jednocześnie dbającej o bezpieczeństwo finansowe państwa. Minister uważa, że korzyści z wprowadzonych zmian odczują zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorstwa. Działanie nowych urzędów ma być sprawniejsze i bardziej efektywne, a konsolidacja administracji będzie źródłem oszczędności dla budżetu państwa.

We wtorek (1.03) MF poinformowało, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy o KAS. Jedną z rozważanych zmian jest zastąpienie dwóch instancji postępowania przed organami administracji podatkowej postępowaniem jednoinstancyjnym zakończonym decyzją zaskarżalną do sądu administracyjnego (Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny). Obecny system przewiduje dwie instancje administracyjne, a następnie dwie sądownicze.

- Podstawowym uzasadnieniem reformy jest skrócenie postępowań, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników wielokrotnie skarżących się na ich przewlekłość. Przykładowo informacja Najwyższej Izby Kontroli z wyników kontroli P/13/39 podaje, że w Izbie Skarbowej w Rzeszowie średni czas rozpatrywania odwołań wynosił 77 dni, a w pozostałych skontrolowanych izbach skarbowych wynosił od 118 dni do 198 dni - wyjaśniło MF.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.