Ustawa o KAS: Celnicy.pl przeciwko projektowi. Grożą strajkiem

• Celnicy apelują o odrzucenie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
• Jeżeli tak się nie stanie, to ewentualny plan działań związku przewiduje m.in. protesty - poinformował przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl Sławomir Siwy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o KAS: Celnicy.pl przeciwko projektowi. Grożą strajkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 wrz 2016 16:01


W środę (20 września) Sejm zacznie prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Zmian obawiają się celnicy, którzy chcą wyłączenia Służby Celnej; w efekcie ich protestów na czas wakacji prace nad projektem zawieszono.

"W środę będziemy w Sejmie. Zobaczymy, jaki będzie przebieg pierwszego czytania. Od tego będzie zależało, jak ustawa będzie dalej procedowana i co się będzie działo. Nastroje są różne. (...) Tak, jak na przełomie maja i czerwca wszystko zadziałało oddolnie, tak samo teraz ciężko przewidzieć, co się wydarzy" - odpowiedział, pytany, czy celnicy powrócą do protestów.

"Związek ma swój plan działania, którego nie będziemy zdradzać. Plan działania obejmuje oczywiście działania protestacyjne, różnego rodzaju akcje o charakterze protestacyjnym" - dodał.

Zastrzegł, że związek będzie reagować w sposób zgodny z prawem, wskazując, że niewykluczone jest przeprowadzenie demonstracji. "Te decyzje podejmiemy po pierwszym czytaniu i po komisji (...). Mamy nadzieję na więcej zrozumienia i odrzucenie projektu, bowiem wielu posłów PiS w rozmowach z nami wyrażało poparcie dla naszej argumentacji. We wtorek przekazaliśmy ją do klubów parlamentarnych" - dodał.

W stanowisku wysłanym do klubów parlamentarnych ZZ Celnicy zaapelowali o odrzucenie projektu. Wyjaśniono m.in., że dokumenty Najwyższej Izby Kontroli, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej, na które powołuje się Minister Finansów nie wskazują na problemy Służby Celnej.

"Projekt ustawy KAS został przygotowany bez analiz. (...) Brak jest rzetelnego kosztorysu wprowadzenia reformy KAS (koszty związane ze zmianą nazwy, w tym zmian pieczątek, referentek, tablic, mundurów, naszywek na mundurach, oznakowania samochodów służbowych, licencji, systemów komputerowych, przeprowadzek, szkoleń dla pracowników i przedsiębiorców, odpraw dla kilku tysięcy zwalnianych osób czy kosztów składki chorobowej, zasiłku chorobowego, nadgodzin i odpraw dla kilku tysięcy ucywilnianych funkcjonariuszy, etc.) oraz kalkulacji kosztów jakie obciążą podatników (konieczność dostosowania systemów informatycznych, inne)" - napisano w dokumencie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.