PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

USA: Przegląd resortów. Donald Trump chce ograniczyć biurokrację

Donald Trump chce zredukować biurokrację i ustalić "gdzie są marnowane pieniądze". W związku z tym polecił resortom dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań.

  • Autor: PAP/AT
  • 14 mar 2017 7:15
USA: Przegląd resortów. Donald Trump chce ograniczyć biurokrację
Rozporządzenie - jak zaznaczył prezydent Trump - "ma na celu poprawę efektywności działań rządu federalnego (Donald Trump, fot.flickr.com/ Gage Skidmore)
REKLAMA

• W rozporządzeniu wykonawczym prezydent USA Donald Trump polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań.
• Chce zredukować biurokrację i ustalić "gdzie są marnowane pieniądze".
• Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy różne resorty powielają te same zadania, a także o rozwiązanie niepotrzebnych agencji.

Rozporządzenie - jak zaznaczył prezydent Trump - "ma na celu poprawę efektywności działań rządu federalnego. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy różne resorty powielają te same zadania, a także o rozwiązanie niepotrzebnych agencji, odejście od archaicznych metod zarządzania i likwidację przerostów kadrowych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rozpoczynamy spóźniony proces restrukturyzacji resortów i agencji" - powiedział Trump po podpisaniu rozporządzania, które jest kolejnym krokiem mającym uczynić z administracji federalnej strukturę "skuteczną, oszczędną i odpowiedzialną wobec społeczeństwa". Rozporządzenie przewiduje nie tylko radykalną redukcję etatów, ale również ograniczenie liczby regulacji określających ramy i zasady działalności rządu federalnego. "Miliardy i miliardy dolarów są marnowane na poczynania nie przynoszące żadnych efektów" - zaznaczył prezydent.

Czytaj też: Dekret Donalda Trumpa: Co z imigrantami którzy przybyli do USA jako dzieci?

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump obiecał swoim zwolennikom "osuszenie (waszyngtońskiego - red.) bagna". Podpisanie rozporządzenia o reorganizacji struktur władzy wykonawczej ma na celu wywiązanie się z tej obietnicy, ale wiąże się też z programem cięć budżetowych. Trump zamierza zaprezentować w czwartek projekt budżetu rządu federalnego na kolejny rok. Rok budżetowy 2018 r. rozpocznie się w USA 1 października bieżącego roku.

Pierwszy projekt budżetu przedstawiony przez nowego prezydenta przewiduje wydatki w roku budżetowym 2018 na poziomie ponad 4 bilionów dolarów. Budżet Trumpa - zdaniem ekspertów, którzy zapoznali się z końcowym projektem - przewiduje największą od zakończenia II wojny światowej redukcję federalnego aparatu urzędniczego.

Oprócz zwiększenia nakładów na obronę o 54 mld tj. prawie 10 proc., budżet zakłada drakońskie cięcia wydatków rządowych przeznaczonych na działalność innych resortów; m.in. o 37 proc. ma być zmniejszony budżet Departamentu Stanu i Agencji Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Aby wejść w życie, planowany budżet rządu federalnego musi być zaakceptowany głosami przynajmniej 60 senatorów w 100 osobowym Senacie Stanów Zjednoczonych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA: Przegląd resortów. Donald Trump chce ograniczyć biurokrację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA