PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony

  • Autor: PAP/AT
  • 21 cze 2017 13:45

Na kolejne lata zostanie przedłużony specjalny dodatek dla najbardziej aktywnych urzędów pracy. Ten instrument obowiązuje do końca 2017 r. Musimy go przedłużyć na kolejne lata - powiedział wiceministra rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony
Szwed podkreślił, że nie był zwolennikiem rozwiązania, że urzędy pracy podporządkowane są samorządom (Stanisław Szwed, fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)
REKLAMA

• Stanisław Szwed podkreślał, że nie był zwolennikiem wprowadzonego po 1989 r. rozwiązania, że urzędy pracy podporządkowane są samorządom.

• Za politykę rynku pracy odpowiada rząd i urzędy pracy powinny być podległe administracji rządowej - uważa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zaznaczył, że obecny system oznacza, iż resort rodziny i pracy nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie tych urzędów - dodał.

• Wpływ jest jedynie poprzez środki przyznawane przez ministerstwo i zadania wynikające bezpośrednio z ustawy" - dodał.

Wiceminister udzielił w środę posłom informacji w sprawie efektywności polskich urzędów pracy na wniosek klubu Kukiz'15. Występująca w imieniu wnioskodawców Agnieszka Ścigaj mówiła, że urzędy mają mały wpływ na notowany obecnie w Polsce spadek bezrobocia.

"Urzędy pracy mimo wielu prób reform nie potrafią skutecznie realizować polityki rynku pracy. Jeden bezrobotny, który na trzy miesiące zniknie z rejestrów Powiatowego Urzędu Pracy, kosztuje 50 tys. zł" - podkreślała. "Większość staży i robót publicznych stanowi jedynie darmową siłę roboczą i jest nagminnie wykorzystywane przez pracodawców" - dodała.

Czytaj też: Przeniesienie urzędów pracy do administracji rządowej na pewno nie w 2018 roku

Zdaniem Szweda dyskusja na temat sytuacji urzędów pracy jest potrzebna; wiceminister nie zgodził się jednak z wieloma argumentami przytoczonymi we wniosku.

Podkreślał, że nie był zwolennikiem wprowadzonego po 1989 r. rozwiązania, że urzędy pracy podporządkowane są samorządom. "Moim zdaniem za politykę rynku pracy odpowiada rząd i powinno to być w administracji rządowej" - powiedział. Przypomniał, że jest tak w większości państw europejskich.

Zaznaczył, że obecny system oznacza, iż resort rodziny i pracy nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie tych urzędów. "Wpływ jest jedynie poprzez środki przyznawane przez ministerstwo i zadania wynikające bezpośrednio z ustawy" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA