×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony

  • Autor: PAP/AT
  • 21 cze 2017 13:45

Na kolejne lata zostanie przedłużony specjalny dodatek dla najbardziej aktywnych urzędów pracy. Ten instrument obowiązuje do końca 2017 r. Musimy go przedłużyć na kolejne lata - powiedział wiceministra rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Stanisław Szwed podkreślał, że nie był zwolennikiem wprowadzonego po 1989 r. rozwiązania, że urzędy pracy podporządkowane są samorządom.

• Za politykę rynku pracy odpowiada rząd i urzędy pracy powinny być podległe administracji rządowej - uważa.

• Zaznaczył, że obecny system oznacza, iż resort rodziny i pracy nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie tych urzędów - dodał.

• Wpływ jest jedynie poprzez środki przyznawane przez ministerstwo i zadania wynikające bezpośrednio z ustawy" - dodał.

Wiceminister udzielił w środę posłom informacji w sprawie efektywności polskich urzędów pracy na wniosek klubu Kukiz'15. Występująca w imieniu wnioskodawców Agnieszka Ścigaj mówiła, że urzędy mają mały wpływ na notowany obecnie w Polsce spadek bezrobocia.

"Urzędy pracy mimo wielu prób reform nie potrafią skutecznie realizować polityki rynku pracy. Jeden bezrobotny, który na trzy miesiące zniknie z rejestrów Powiatowego Urzędu Pracy, kosztuje 50 tys. zł" - podkreślała. "Większość staży i robót publicznych stanowi jedynie darmową siłę roboczą i jest nagminnie wykorzystywane przez pracodawców" - dodała.

Czytaj też: Przeniesienie urzędów pracy do administracji rządowej na pewno nie w 2018 roku

Zdaniem Szweda dyskusja na temat sytuacji urzędów pracy jest potrzebna; wiceminister nie zgodził się jednak z wieloma argumentami przytoczonymi we wniosku.

Podkreślał, że nie był zwolennikiem wprowadzonego po 1989 r. rozwiązania, że urzędy pracy podporządkowane są samorządom. "Moim zdaniem za politykę rynku pracy odpowiada rząd i powinno to być w administracji rządowej" - powiedział. Przypomniał, że jest tak w większości państw europejskich.

Zaznaczył, że obecny system oznacza, iż resort rodziny i pracy nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie tych urzędów. "Wpływ jest jedynie poprzez środki przyznawane przez ministerstwo i zadania wynikające bezpośrednio z ustawy" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urzędy pracy będą premiowane za wyniki. Specjalny dodatek zostanie przedłużony
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA