Unijne fundusze na pomoc w znalezieniu pracy dla młodych mieszkańców Małopolski

6
Unijne fundusze na pomoc w znalezieniu pracy dla młodych mieszkańców Małopolski fot.wup-krakow.pl
Ponad 11 tysięcy młodych mieszkańców Małopolski otrzyma pomoc w znalezieniu pracy dzięki unijnemu wsparciu.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unijne fundusze na pomoc w znalezieniu pracy dla młodych mieszkańców Małopolski

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 maj 2015 13:14


Ponad 100 mln zł wynosi wartość pierwszych umów podpisanych w Małopolsce z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki tym środkom pomoc w znalezieniu pracy otrzyma ponad 11 tysięcy młodych mieszkańców regionu.

Jak poinformowała rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, umowy zostały zawarte z 21 powiatowymi urzędami pracy. Prowadzą one już rekrutację do projektów, która potrwa do końca tego roku. W następnych latach planowane są kolejne edycje.

Pomoc będzie kierowana do osób niepracujących, nieuczących się i niekorzystających ze szkoleń, w wieku od 18 do 29 lat, które są zarejestrowane w PUP.

Na wsparcie może liczyć ponad 11 tysięcy młodych Małopolan, w tym co najmniej 3,7 tysiąca osób długotrwale bezrobotnych oraz prawie 200 osób niepełnosprawnych.

Największe środki trafiły do Tarnowa

Wysokość kwoty dofinansowania dla powiatowych urzędów pracy była uzależniona od zdiagnozowanej skali bezrobocia wśród osób w wieku do 30 lat na terenie powiatu. W związku z tym największe środki otrzymał urząd w Tarnowie, a najmniejsze - w Wieliczce.

Według przedstawicielki WUP program Wiedza Edukacja Rozwój nakierowany jest przede wszystkim na indywidualną pomoc. Osoby bezrobotne będą wspierane między innymi poprzez staże, szkolenia i inne formy dokształcania się.

Pozwoli im to zdobyć doświadczenie niezbędne do podjęcia pracy lub przekwalifikować się – zgodnie z potrzebami pracodawców.

„Program promuje dobrej jakości pracę, czyli zatrudnienie na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną na co najmniej trzy miesiące. Średnie miesięczne wynagrodzenie za ten okres nie może być niższe od płacy minimalnej i musi uwzględniać składki zdrowotne i ubezpieczeniowe” - zaznaczyła Nyklewicz.

Pieniądze na otwarcie własnej firmy

Program ma również pomóc osobom zainteresowanym otworzeniem własnej firmy, dając możliwość uzyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości około 20 tys. zł. Z tej szansy będzie mogło skorzystać ok. 1,7 tysiąca młodych ludzi.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój to nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2014-20 Małopolska ma otrzymać ponad 190 mln euro, a pomocą z tego programu objętych ma być blisko 70 tys. młodych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.