PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraina zmniejszy liczbę urzędników o połowę. Receptą automatyzacja

  • Autor: PAP/JP
  • 9 cze 2022 11:02

Parlament i rząd Ukrainy opracowują plan redukcji zatrudnienia urzędników; jeżeli reforma wejdzie w życie, będzie ich co najmniej o połowę mniej - poinformowało w czwartek ukraińskie wydanie magazynu Forbes, powołując się na rozmowę z wysokim przedstawicielem władz.

Ukraina zmniejszy liczbę urzędników o połowę. Receptą automatyzacja
(fot. Shutterstock)
REKLAMA

Polecenie zmniejszenia zatrudnienia w strukturach administracji państwa wydał na początku czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski - napisał Forbes. Przewodniczący frakcji parlamentarnej Sługa Narodu Dawyd Arachamija również ogłosił kilka dni temu "wielki program redukcji wydatków państwowych na biurokrację". "Myślę, że to unikalna szansa dla kraju, by zwiększyć efektywność pracy w stanie wojennym. A potem wejść w takim stanie po zwycięstwie w czas pokoju" - powiedział Arachamija.

"Plan ma zostać opracowany w ciągu miesiąca" - powiedział magazynowi Forbes wysoko postawiony urzędnik w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy, pragnący zachować anonimowość. "Wojna pokazała, że do normalnego funkcjonowania państwa nie potrzeba tylu urzędników. Poza tym można zaoszczędzić i zoptymalizować wydatki. Reforma pozwoli na płacenie rynkowych stawek i na odejście od powszechnej praktyki nieprzejrzystych nagród" - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie w różnych urzędach państwowych pracuje około 200 tysięcy osób. Plan reformy przewiduje zmniejszenie tej liczby o połowę, w niektórych sferach nawet o dwie trzecie. Znaczna część czynności, które wykonywali urzędnicy, zostanie zautomatyzowana. Jednym z kluczowych resortów zaangażowanych w te zmiany jest Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Projekt ma nadzorować szef tego ministerstwa, wicepremier Mychajło Fedorow.

"Obecność państwa w naszym życiu powinna być minimalna albo niezauważalna" - powiedziała przewodnicząca parlamentarnego komitetu polityki społecznej Hałyna Tretiakowa. "Jak na razie nikomu się to nie udało, ale minister Fedorow działa nadzwyczaj sprawnie" - dodała.

Szef komitetu ekonomicznego rady Dmytro Natałucha wyraża wątpliwości co do wymiernego efektu ekonomicznego reformy. "Wydatki budżetu na aparat urzędniczy rzeczywiście są znaczne, ale nie jest to rząd wielkości, który mógłby pomóc gospodarce".

Według publicznie dostępnych danych najwięcej urzędników na koniec 2021 roku pracowało w centralnych organach władzy wykonawczej - niemal 100 tysięcy osób. Są to ministerstwa, służby, agencje i inspekcje, czy instytucje jak Państwowy Komitet Ukrainy do spraw Regulacji Technicznej i Polityki Spożywczej. Budżet Ukrainy przewidywał w 2022 roku wydatki na utrzymanie centralnego aparatu państwa w wysokości 60 miliardów hrywien (ok. 8,4 mld złotych - PAP).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraina zmniejszy liczbę urzędników o połowę. Receptą automatyzacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jagna 2022-06-09 13:46:59

    Kiedy w Polsce?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA