PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Trzech urzędników z zarzutami niedopełnienia obowiązków

  • Autor: PAP/AH
  • 17 cze 2019 15:14

Gdańska prokuratura postawiła trzem pracownikom ARiMR oraz prokurentowi spółki zarzuty dot. nieprawidłowości przy udzieleniu 14,5 mln zł dotacji z UE. Urzędnicy przyznali środki na budowę przetwórni ryb, choć firma nie spełniała odpowiednich wymogów.

Trzech urzędników z zarzutami niedopełnienia obowiązków
Sprawa dotyczy dotacji udzielonej przez ARiMR fot. Archiwum
REKLAMA
  • Trzem urzędnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zarzucono niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy.
  • Na ich działaniach agencja straciła 14,5 mln zł.
  • Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Złożyli obszerne wyjaśnienia.

O postawieniu zarzutów poinformowała Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak wyjaśniła, trzem urzędnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zarzucono niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy, w efekcie czego Agencja straciła 14,5 mln zł. "Natomiast prokurentowi spółki prokurator zarzucił wyłudzenie nienależnego wsparcia finansowego (..) znacznej wartości oraz poświadczenie nieprawdy w przedkładanych dokumentach" - poinformowała Wawryniuk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że za popełnienie przestępstw zarzuconych podejrzanym kodeks karny przewiduje karę od roku do lat 10 więzienia.

Rzecznik poinformowała, że sprawa dotyczy dotacji udzielonej przez ARiMR na podstawie umowy podpisanej w listopadzie 2012 r. Środki pochodziły z budżetu państwa oraz funduszy europejskich - programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

W myśl umowy spółka uzyskała 14,5 mln zł dofinansowania na budowę przetwórni ryb. Wawryniuk poinformowała, że pracownicy ARiMR rozpatrując wniosek nie dopełnili obowiązków związanych z jego weryfikacją. "Z przedłożonych wraz z wnioskiem dokumentów wynikało, że spółka nie spełnia wymogów: posiadała zadłużenie, nie posiadała środków własnych na realizację inwestycji objętej wnioskiem, jak również brak było rokowań, że inwestycja zostanie zrealizowana" - poinformowała Wawryniuk.

Dodała, że - obok wniosku, także kolejne przedkładane przez spółkę dokumenty księgowe "budziły wątpliwości co do ich rzetelności".

Rzecznik poinformowała, że urzędnicy ARiMR oraz prokurent spółki zostali zatrzymani 12 czerwca, a zarzuty postawiono im tego samego oraz kolejnego dnia. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Złożyli obszerne wyjaśnienia.

Prokuratura zastosowała wobec wszystkich podejrzanych poręczenia majątkowe. Urzędników zawieszono też w wykonywaniu czynności służbowych, a wobec prokurenta zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzech urzędników z zarzutami niedopełnienia obowiązków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA